avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate elena25500

Activitate elena25500

Dovada ar fi martor ocular:agentul imobliar(chirie plus garantie),,alta dovada ar fi ca am specificat in acest contract sumele platile(inclusiv garantia) si s-a semnat ;martori la tot ce am gasit in acest apartament; am poze ,filmari din prima zi pana sa aduc ceva in aprtament.Imi cer scuze daca am deranjat cu acest mesaj (nici nu am stiut exact unde sa il incadrez ca topic)dar sunt straina de legile si drepturile chiriasul in Romania (crescand in afara tarii?dar nici nu as vrea sa cred ca nu ar exista nici o solutie in conditia in care am fost un om de cuvant si am anuntat in prima zi nu am asteptat o zi doua 3 o sapt pana m-am decis . Raspunsul Dvs ca avocat ar fi ca as avea un caz clar in caz ca nu ne intelegem pe cale amiabila.Ma gandeam sa il amenint cu evaziune fiscala ...cu dat in judecata si cerut si daune morale pe deasupra ...in conditia in care nu cer ce nu mi se cuvine(ii dau banii pt utilitati in lei si imi returneaza garantia)
Buna ziua ,

Am nevoie urgenta de asistenta ..in cazul in care se ajunge la ce nu mi-as dori (si anume, sa apelez la un avocat)vreau sa stiu care imi sunt optiunile .Stau cu chirie in acest imobil de o luna si o sapt aproximativ;am vizionat apartamentul in perioada in care inca mai locuia fostul chirias in acest apartament cu toate lucrurile personale ale acestuia in inmobil.Vizionarea a fost facuta pe repede inainte tocmai din acest motiv .Cand am vizionat apartamentul recunosc ca anumite lucruri nu le-am observat tocmai din aceasta cauza (una este sa fie gol si sa incepi sa pureci si alta sa aiba inca omul lucrurile in dulap si sa incepi sa deschizi si sa te uiti la starea lor )..dar anumite lucruri le-am observat; cel mai important,mizeria.Tin sa mentionez ca era oarecum si o urgenta sa ma mut din apartamentul anterior din motive ce nu tin nici de curatenie sau plata chiriei sau plata ultilitatilor aici stand nu bine ci foarte bine(as putea spune ca sunt chiriasul model-platesc cand am statbilit ..nu am datorii la facturi niciodata si sunt si madam scama-"riscurile " fiind sa predau apartamentul in conditii de igiena maxima si mult mai bune fata de cum l-am primit si nici nu deranjez proprietarul sau vecini (asta ca o mica introducere).
In ideea in care mi s-a promis (tocmai ca nu am stat sa deschid usi la mobilier...(nici macar usile pt k erau toate deschise cap coada)..mi s-a spus ca mobilierul de camera nu are mai mult de un an de zile si ca este in perfecta stare ..pantofarul la fel ....in bucatarie exista o piesa de moblierul pentru mine foarte importanta ca era de uz zilnic ..chiar am exclamat si am intrebat si in nici un moment nu mi s-a spus ca este a chiriasului (deci m-a mintit) si bineinteles mi s-a promis si ca se face curatenie.Ok,nu ma asteptam la cea mai mare curatenie(oricum fac si eu indiferent cat de curat ar fi) dar e datoria proprietarului sa igienizeze locuinta dupa fiecare chirias in parte si sa repare ce trebuie reparat.In ziua in care in care mi s-a predat cheia am strans "artileria" pt a face mutari si curatenie si surprizaaaaaa:mobilierul acela din bucatrie nu mai exista...sifonierul rupt ...salteaua in dormitor focar de infectie(in ziua in care am vizionat fostul chirias avea lenjerie pusa si haine aruncate pe pat),frigiderul curgea si un miros groaznic ...sub ghiuveta la baie picura apa ...din 6 sase usi cate exista incluzand-o si p cea de la intrare decat 3 se inchid (d'asta erau toate deschise).ce sa mai ..horror ..totul horrorFix in aceasi zi am sunat persoana in cauza si am anuntat ca eu in asa conditii nu pot sta ..nu pot locui ...dansa se mira de cele spuse nu mi s-a oferit nici o varianta corecta pèntru chiria pe care o dau la acest apartament ....am anuntat cu o luna deci cel putin ca imi caut si in orice moment o sa plec ..practic din 2 camera eu stau in una pt ca am decis ca nu am cum sa stau sa fac curat acolo si nici sa folosesc ce se afla in dormitor si l-am sigilat pt ca doamna isi punea problema daca sa trimita sau nu pe cineva sa faca curat asta dupa ce stia ca deja incepusem eu(am filmat si am facut poze tocmai sa se vada ca eu nici nu ma mutasem in acest aprtament in momentul acela ca sa nu existe dubii cum ca eu as fi fost de vina +in afara de masina de spalat care este relativ noua si aragazul nu am fol nimic din aceasta casa ..) .Acum mi-am gasit in alta parte calitate-pret ok ....cu dansa nu m-am inteles de nici un fel (chiria nu a vrut sa o scada ca sa pot face eu modificarile necesare ...m-am gandit si la varianta sa fac eu ce trebuie si sa nu dau banii o perioada pana ne achitam -iar nici o intelegere) Am primit o oferta chiar pe picior de plecare la modul - da.-mi avans cate luni poti si incerc sa fac cat mai multe schimbari(eu locuind in apartament , muncind, ar trebui sa suport galagia , mizeria , sa pierd din timpul meu liber sa stau sa pazesc muncitori....sau si mai "amuzant" daca eu nu pot sta in apartament in perioada lucrarilor sa gasesc pe cineva dispus(prietene/frate/sora).si sa faca ce trebuia sa faca inainte sa primeasca alt chirias) dar fara o garantie sigura pentru ca dansa are nevoie si pentru cheltuielile personale de bani si abia acum duap o luna sa insiste sa vina peste mine sa vada ce anume nu imi ocnvine in dormitorul ala de unde atata mizerie(desi le-am zis clar ca eu l.am sigilat si cat inca am lucrurile personale aici eu nu mai deschid usa aia - am strans tot ce am gasit din casa distrus si leam bagat in acel dormitor )

Acum intrebarea mea este: daca face probleme cand vine vorba de returnat garantia ce optiuni am ?? in conditia in care nu a vrut sa inregistreze contractul desi eu i-am propus (mi-a prezentat un tablou melodramatic si am zis ok ..suntem oameni.....sa nu plateasca impozitca au nevoie de bani pentru tratamente si etc)am facut un fel de contract de comodat..darrrr pentru ca am vazut multa mizerie totusi...am specificat in contract ca nu sunt obligata la o perioada determinata si pot parasi in orice moment imobilul si ca se obliga sa imi returneze garantia si a semnat.Nu stiu daca a citit sau nu contractul dar nu asta ar fi problema mea .Mi se pare strigator la cer sa predai asa un apartament si sa ceri chirii destul de mari ..zici sa fii om si te trezesti cu suprize de acest gen ..repet ...nu ma asteptam la mega curatenie dar minimul ....dar nicidecum mobilier rupt si jegos in halul ala si sa ai nerusinarea sa zici ca e curat si sa vii cu propuneri de genul acesta.Sa nu mai zic ca am fost deranjata si cu telefoane desi vedeau ca nu raspund isistau ca nu sunt de acord sa astepte pana plec eu (normal ...eu vroiam pe o perioada de un an makr sa stau aici ..cele mai bune ganduri si nu aveam o alta varianta ascunsa in cazul acesta si deci a trebuit sa caut) si lor nu le convenea ca nu le-am zis din prima zi ...exact data cand ma mut ca aveau de gand sa ma deranjeze si cu vizionari(nu le permiteam dar numai gestul si apropopul)


Sunt foarte dezamagita de ce am intalnit in aceasta lumea a imobliarelor;inteleg ca anumiti chiriasi fac multe probleme dar din cauza lor platim si noi cei care chiar suntem corecti si civilizati.

:((:((:((:((:((