avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Activitate heimdal

Activitate heimdal

Răspuns la discuția Imi vreau fetita inapoi
Da, am fost un mare idiot pentru ca am tot crezut ca putem salva casnicia de dragul fetei. Insa nu pot crede ca va putea muta domiciliul fetei in Anglia asa cum si cand vrea ea, avand in vedere exercitarea drepturilor parintesti de catre ambii parinti. Ar trebui in primul rand sa treaca de o ancheta sociala in Anglia, nu? Singura cu un serviciu full-time, plus problemele expuse mai sus la care sunt martori aici si pot confirma cat de iresponsabila e, cred ca ii va fi destul de greu sa convinga autoritatile. Pe de alta parte, nici eu nu sunt capabil sa-i ofer conditiile necesare aici (la momentul de fata).
O alta intrebare ar fi: dupa pronuntarea sentintei si avand in vedere domiciliul fetei stabilit de instanta cu mama in Romania, si in conditiile in care ea vrea sa ramana in continuare in Anglia si sa nu se intoarca la fata, se poate considera abandon?
Răspuns la discuția Imi vreau fetita inapoi
[Update] Telenovela continua...
Dupa mai multe cugetari, am decis sa nu mai apelez la politia din UK, pentru ca n-ar fi facut bine nimanui, iar fata fiind la bunici impreuna cu mama ei a fost ingrijita foarte bine. Mama fetei a incercat in cateva randuri sa se angajeze in Romania, fara succes. In tot acest timp am avut dosarul de divort pe care amiabila si exercitarea drepturilor parintesti de catre ambii parinti, iar domiciliul fetei stabilit impreuna cu mama la adresa bunicilor.
Toate bune si frumoase pana in momentul in care mama s-a folosit de fata ca sa ma manipuleze, sustinand ca ar fi bine pentru fata sa incercam sa refacem casnicia, ceea ce am si acceptat fara ezitare. Impreuna am plecat in UK, fata urmand sa ramana la bunici pana cand noi am fi reusit sa inchiriem o casa si sa o mobilam.
In schimb, s-a dovedit ca la cateva zile dupa ce a ajuns in UK a reluat legaturile cu un amant de-al ei si s-a folosit de mine doar ca sa poata veni in UK si sa-si rezolve cu ajutorul meu niste acte aici. In momentul in care s-a vazut cu toti sacii in caruta, si-a luat talpasita si s-a mutat la amant.
Procesul nostru de divort nu a fost anulat, ci suspendat pentru ca nu s-a prezentat nici unul din noi la termen. Acum a fost repus pe rol de catre ea, cu acelasi continut.
Dorinta ei este, ca dupa divort, sa aduca fata in UK cu ea, lucru cu care eu nu sunt de acord deloc din cauza unor episoade anterioare (betii, fumat langa fata, episoade de nervi din nimic soldate cu lucruri faramate, a pierdut mai multe locuri de munca in UK din cauza comportamentului ei agresiv, etc.). Pe scurt nu o consider capabila sa creasca un copil de una singura, fara supraveghere.

Intrebarea mea ar fi ce sanse ar avea sa faca ce-si propune?
Răspuns la discuția Imi vreau fetita inapoi
Nu mi-au spus exact ce or sa faca, decat ca dupa ce trece o luna o pot acuza de rapire si pot cere colaborarea politiei romane in caz. Probabil ca atunci pot incepe si o procedura in justitia britanica, pentru ca pana atunci ea inca n-a comis nici o infractiune.
Răspuns la discuția Imi vreau fetita inapoi
Am inteles acum. Am fost la politie si au inregistrat evenimentele, mi-au dat numar de caz si mi-au spus sa-i sun iarasi dupa ce trece o luna pentru ca abia atunci pot sa actioneze. Deocamdata n-am ce face decat sa astept.
Răspuns la discuția Imi vreau fetita inapoi
In UK nu pot face nimic pana nu trece o luna. Abia atunci devine ilegalitate ce a facut. Sper sa nu fie prea tarziu pentru Romania. De aceea eram interesat ce sanse as avea sa obtin custodia fetitei.
Răspuns la discuția Imi vreau fetita inapoi
Am alertat autoritatile, insa trebuie sa treaca o luna de zile fara ca ea sa se intoarca cu fetita pentru ca autoritatile de aici sa poate actiona. Nu este ceva ce pot face in Romania? Pana la urma imi doresc sa iau custodia fetei, chiar daca trebuie sa mai astept.
Răspuns la discuția Imi vreau fetita inapoi
Nu este necesar, pentru ca fitita are pasaport romanesc. Are nevoie de imputernicire doar cand iese din Romania. Din cate am inteles Romania este singura tara din UE care cere asa ceva. In rest se poate circula liber pentru o perioada mai mica de 1 luna.
Buna ziua,
Am si eu o intrebare... Sunt casatorit si in plin divort. Am locuit impreune cu mama si fata noastra, care are doi ani, in UK. Intr-o zi sotia a luat fata in timp ce eu eram la servici si a plecat in Romania fara stirea mea sa intenteze divort. Fata a fost nascuta in UK. Ceea ce a facut ea este ilegal in UK si sanctionabil de lege. In plus pot sa aduc martori ca m-a inselat aici cu diverse persoane, intretinand raporturi sexuale cu straini in fata fetitei, pot sa aduc martori ca a avut un comportament total imoral si ca fetita era neglijata pe timpul cat eram plecat de acasa (nespalata, cu hainute murdare, lasata sa alerge peste tot fara supraveghere, etc.) si ca lasa fetita cate 6-7 ore pe zi cu babysitter-ul ca sa se duca la hotel cu alti barbati. Intrebarea mea este: ce sanse am sa-mi recuperez fetita si sa o aduc inapoi in UK, unde ar avea infinit mai multe oportunitati de dezvoltare si o viata mai buna?