avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate gabriela1989

Activitate gabriela1989

Răspuns la discuția Somaj dupa munca in strainatate
Acest formular portabil U1 il pot lua din Romania,sau ar trebui sa plec in Bulgaria si respectiv Cipru pentru ele.(Doresc sa iau somaj in Ro).

Am o intrebare la care nu gasesc raspuns in legatura cu somajul .
Am sa incep cu detalierea povestii si dupa cu intrebarile.
Am inceput un cotract sezonier de 4 luni si jumatate pe cipru,dupa o perioada de 3 saptamani am incheiat un nou contract de 5 luni ,dupa care a urmat din nou o pauza de 3 saptamani,dupa care a urmat un al 3 lea contract de 5 luni jumatate,dupa o noua pauza de 3 saptamani a urmat un al 4 lea contract de 2 luni.toate cele 4 contracte in Cipru perioada cuprinsa intre 10.05.2013-31 .12 .2014.din ianuarie si pana acum am incheiat alte 2 contracte in Bulgaria de 3 si respectiv 4 luni jumatate.
Acum intrebarile mele sunt:
-dupa o perioada de 2 ani jumatate de lucru in Bulgaria si cipru pot beneficia de somaj?
-de unde trebuie sa cer formularul e 301?
-somajul trebuie sa il iau din tarile respective in fiecare luna ,sau il pot trimite pe un cont bancar(pentru ca desi contractele au fost in aceste tari niciodata nu am avut resedinta in ele deoarece lucrez in domeniul turismului ).
-cam care ar fi suma lunara a somajului.(avand in vedere ca erau retrasi in fiecare luna 100 de e pentru taxe).
astept cu mare interes raspunsul dvs.Multumesc!