avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1472 soluții astăzi
Forum Activitate ozcocktail

Activitate ozcocktail

Am cumparat din buna credinta un van cu numere spaniole dar avea facut RAR-ul ceea ce ma facut sa cred ca totul este OK. Vanzatorul ne-a spus ca a adus masina, a facut RAR dar nu a mai inmatriculat-o pentru ca nu a mai avut nevoie de ea. Ne-a trimis la Pipera sa facem dosarul si sa scoatem numere rosii. Parea totul simplu. La Pipera ofiterul de la ghiseu ne-a aruncat dosarul inapoi si ne-a spus ca aceasta masina a fost deja inmatriculata provizoriu de catre alta persoana ceea ce inseamna ca si contractul de vanzare cumparare spaniol este fals.( Mentionez ca vanzatorul avea un contract spaniol in alb si sub pretextul ca nu a vrut sa plateasca impozit nu a inregistrat-o la fisc.) Cam asa procedeaza toti care aduc masini de afara. Deci pe contract a pus firma Spaniola care apare in actele originale ale masinii si firma noastra, semnand el pentru spaniol.)Ne-a spus sa il sunam daca avem probleme ca el nu face gainarii pentru 3500 de euro si ca totul este ok. Bineinteles ca nu a mai raspuns la telefon si practic am ramas cu o masina cu acte, masina ok si nu este furata fiind verificata si la RAR si la Politie, dar din lipsa unui contract de vanzare cumparare legit nu o pot inmatricula. Deci in acea seara in drum spre politie la 100 metri de sectie chiar in fata noastra vedem masina vanzatorului pt ca ii facusem poze si instant l-am depasit, blocat si am chemat politia. Am ajuns la sectie, am depus plangere, omul a fost si el legitimat, a schimbat povestea, nu mai adusese el masina, cica o cumparase de la un individ din targ sa isi faca si el cateva sute, banii nu a vrut sa ii restituie spunand ca a luat deja alta masina, dupa care a spus ca banii i-a dat cuiva care este in spital. In fine omul este clar un mincinos. Dupa o saptamana am fost chemat de catre ofiterul de caz si am depus o declaratie si astfel a inceput o urmarire penala contra acestui individ.Problema mea este ca am o masina pe care am dat niste bani si nu o pot inmatricula pentru a ma folosi de ea.
Din spusele unui ofiter pe la sectie se pare ca ar exista o modalitate de a obtine o ordonanta presedentiala , nu cunosc termenii dar este ceva referitor la uzufruct sau fructis ceea ce mi-ar permite sa inmatriculez masina pe perioada solutionarii dosarului si de a o folosi..
Va rog frumos daca se pricepe cineva la aceasta speta sa ma contacteze deoarece politia mi-a spus ca este nevoie de un avocat sa ma ajute. Va multumesc.