avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate Marctm

Activitate Marctm

Multumesc pentru raspuns. Am 3 martori care au fost de fata, plus inca o colega care a iesit afara cand a vazut ca incepe sa vorbeasca asa, deoarece nu a vrut sa fie martora la ce se intampla. Dar as avea 3 martori care pot sa sustina tot ce s-a intamplat.Ati mentiona ca plangerea penala se poate depune in 3 luni. Pentru plangerea civila exista vreun termen in care trebuie depusa?
Multumesc foarte mult.
Buna ziua,
Intr-o dimineata la servici am fost jignit de mai multe ori de un coleg pe care l-am iertat, insa e o persoana care continua sa-mi faca probleme, mie si la alti colegi, deoarece este o pila de a managerilor, si profita din plin de acest lucru. Intr-o dimineata vorbeam cu cineva, iar acest coleg crezand ca rad de el, a inceput sa imi spuna ca ma sparge, ca eu sunt prost ca parintii mei sunt prosti ca mine, si sa nu mai vorbesc ca el ma sparge. Am trecut peste faza aceea, iinsa continua sa ne faca probleme.Acest lucru s-a intamplat la birou la locul de munca, dupa care tot el a depus reclamatie la resurse umane, unde in urma unei sedinta la care au participat cei doi manageri prieteni cu dansul,am primit un avertisment scris. As dori sa va intreb daca as putea sa depun plangere penala impotriva sa pentru calomnie, insulta si amenintari, si totodata as vrea sa merg si pe civil. Problema e ca a trecut o luna si jumatate de la incident. Mai pot sa depun plangere dupa atata timp? Se incadreaza aceste fapte la calomnie, insulta si amenintari? Multumesc anticipat..