avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Activitate LenutaUngurasu

Activitate LenutaUngurasu

Buna ziua!Va rog ajutati-ma.
Anul trecut a decedat bunicul meu (din partea tatalui) bunica fiind decedata din 2005,acestia avand trei copii:Frasina,Maricica si David (tatal meu decedat in 2011).Dupa decesul bunicului am deschis proces de dezbaterea mostenirii datorita faptului ca nu am reusit sa ajungem la un acord cu matusele mele(Frasina si Maricica).
Dupa decesul tatalui meu David in anul 2011 noi mostenitorii: copii Daniela,Dan si sotia decedatului Lenuta am facut certificat de mostenitor,acesta fiind facut pe partea de casa si teren ce era deja pe numele tatalui meu,iar partea bunicului (pentru care am deschis proces) este situata in aceasi curte.
Terenul pe care a fost construita casa a fost dobandit prin inzestrare de la bunicii mei (Neculai si Maria) iar casa a fost construita de catre parinti David si Lenuta in timpul casatoriei dar fara act de proprietate, schita fiind pe numele bunicului.
Matusile mele nestiind de existenta acestui act pana la al treilea termen al procesului,dupa acesta ele au deschis un nou proces pentru a anula certificatul de mostenitor.Va rog imi puteti spune daca acest act s-ar putea anula ?
Mltumesc mult!