avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Activitate alfactrus

Activitate alfactrus

Răspuns la discuția Inchiriere 1/3 din hala
Buna ziua,

Multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt.

As mai avea o mentiune de facut: contractul de inchiriere va fi parte integranta a unui proiect pe fonduri europene PNDR si consultantul mi a recomandat sa autentific contractul de inchiriere la notar.
Astfel, intrebarea este daca notarul poate sa autentifice contractul intre proprietar(persoana fizica) si chirias(persoana juridica):
- pe baza actelor propietarului (act proprietate, plan de amplasament al bunului imobil, extras de carte funciara), si
- pe baza declaratilor fiecaruia ca am convenit de comun acord partea inchiriata si pretul, si
- evetual sa ataseze la declaratii releveul facut de firma specializata (aprobat si semnat de ambele parti)?

Mentionez ca actele de proprietate vizeaza mai multe bunuri imobile.Insa contractul va face referire la un imobil identificat clar cf planului de amplasament - Hala C2.
Buna ziua,

Am nevoie sa inchiriez 1/3 dintr-o hala.
Din punct de vedere al proprietarului si al meu nu avem nicio problema cu delimitarea exacta a partii din hala inchiriata, insa notarul imi cere un act eliberat de o persoana autorizata cu activitati de cadastru care sa specifice clar zona inchiriata.
Mentionez ca am facut un releveu cu o firma de proiectare, semnat, stampilat de ei care indica clar zona ce urmeaza sa fie inchiriata pe 11 ani.

Chiar este nevoie de cadastru pentru o situatie in care nu avem probleme, nici eu nici proprietarul si declaram in fata notarului ca am convenit delimitarea zonei inchiriate de 1/3din hala?