avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1102 soluții astăzi
Forum Activitate Habarnam76

Activitate Habarnam76


Buna seara,

Sunt asociat intr-un SRL. Detin 30% din partile sociale si mai am doi asociati, unul detine 50% ( si este si administrator) iar celalalt 20%. Cei doi au facut front comun si nu mai vor ca eu sa fac parte din societate. Nu imi mai permit accesul la situatia contabila si la nici un fel de act, au schimbat lacatul de la punctul de lucru si multe altele. Cel care detine 20% vrea, de fapt, sa imi cumpere partile mele sociale. Deoarece situatia nu este cea mai frumoasa, am decis sa ii vand partea mea de 30% si sa ies. El nu vrea sa imi dea suma pe care am cerut-o, nici macar nu se apropie de ea. Dar vrea foarte mult totusi sa intre in proprietatea partii mele.
Eu am gasit o terta persoana care este dispusa sa imi ofere suma pe care o cer.
Actul constitutiv spune asa: transmiterea catre persoane din afara societatii este permisa, numai daca a fost aprobata in cadrul AGA, de asociatii reprezentand cel putin 3/4 din capitalul social si numai cu respectarea dreptului de preemtiune al celorlalti asociati."
Avand in vedere ca ei au impreuna doar 70% si nu 75%, intrebarea mea este: Daca fac contractul de cesiune catre tert, va fi acest contract aprobat de catre Registrul Comertului? Sau va fi lovit de nulitate? Avand in vedere, bineinteles, faptul ca cei doi nu vor semna AGA prin care eu sa cesionez tertului.

Va multumesc!