avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1020 soluții astăzi
Forum Activitate A15005

Activitate A15005

Răspuns la discuția Recomandare - dosar penal alcool
Sunt constient de posibilitatea schimbarii termenului de prescriptie, dar prin absurd daca ajung la prescrierea faptei ar fi o procedura indelungata redobandirea permisului sau doar ma prezint la politie si mi-l restituie?
Multumesc
Buna ziua, in septembrie 2015 mi-a fost retinut persmisul pentru alcool ( 0,80 in aer) pana in prezent nu am primit nici o informatie legate de dosar, n-am fost chemat la declaratii si nici rezultatele de la sange.
Ce imi puteti recomanda, sa angajez un avocat sa-mi inainteze dosarul sau sa astept prescrierea faptei (din ce am citit 5 ani ar fi termenul)

Multumesc
Răspuns la discuția Permis retinut - alcool la volan
Problema este ca nu stiu cine se ocupa.Astazi la sectia de politie, am intrebat la informatii unde mi-a recomandat sa intreb un agent de la rutiera care la randul sau mi-a spus sa contactez pe agentul de care am fost oprit. In urma unei discutii cu un avocat am aflat ca trebuia sa fiu chemat la sectie pentru declaratii dupa recoltarea problelor de sange sa a doua zi.
Răspuns la discuția Permis retinut - alcool la volan
Nu am primit decat amenda
Răspuns la discuția Permis retinut - alcool la volan
Nu am primit nici un proces verbal care sa ateste conducerea sub influenta bauturilor alcolice.Am primit doar amenda contraventionala pentru neaprinderea farurilor - motivul pentru care am fost oprit, in care nu este specificat nimic legat de alcool
Buna ziua, in data de 2.09.2015 am fost oprit de un echipaj al politiei avand 0,8 in aerul expirat.Am colaborat cu domnii agenti de politie,am recunoscut faptul ca am consumat bauturi alcolice si am fost de acord cu recoltarea probelor de sange.Momentan nu am primit rezultatul probelor de sange si pana la primirea lor doresc sa-mi lamuresc cateva chestiuni
1.Nu am primit nici o hartie care sa ateste motivul retinerii permisului si nici de la recoltarea problelor de sange
2.Exista vreo posibilitate ca in aerul respirat sa am alcolemie mai mare avand in vedere faptul ca bausem cu ≈45 de minute inainte si nu mancasem nimic in ultimele 30 de ore?
3.Faptul ca sunt incepator poate fi in defavoarea mea?
4.Sentinta este data in functie de nivelul alcolemiei in sange?
5.Exista vreo posibilitate sa se renunte la urmarirea penala avand in vedere faptul ca nu am antecedente,am recunoscut vina si am colaborat cu politia?
6.Acesta fapta este catalogata ca fiind infractiune savarstia cu intentie?
7.In cat timp o sa-mi apara acesta fapta in cazier?