avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 994 soluții astăzi
Forum Activitate pescaruionut

Activitate pescaruionut

Am declarat asta mai ales ca aveam iframe-uri si nu continut.

In Europa este legal sa adaugi iframe-uri catre alte site-uri chiar daca acest continut este ilegal.
Este lege data de Curtea Europeana pentru ca au fost cazuri asemanatoare si nu se poate interpreta ca distribuire insa la noi legea este interpretata diferit.

In cazul meu s-a trecut la punerea sub sechestru a domeniilor. In rest nu am mai aflat nimic.

Toti avocatii cu care am luat legatura mi-au spus ca este un caz ce ar trebui plasat si ca ar fi ilegal ca acesta sa fie trimis in instanta.


A mai fost un caz identic cu cel al meu in SUA acum 2 ani cand la fel au considerat ca era un caz de piraterie insa site-ul respectiv tot la fel folosea frame-uri catre alte site-uri.

Google si Facebook au venit in sprijinul celui acuzat pentru ca si ei folosesc frame-uri si nu isi pot asuma intreaga raspundere pentru continutul afisat pe paginile tertilor.

Vedem pe parcurs ce se intampla :)
Buna Ziua !

Acum cativa ani am creat un website de filme online. Pe website (server) de la bun inceput au fost incarcate doar pozele si textul filmelor iar ca si Player era pus cu cod embed (gen Youtube) filme de pe alte site-uri de socializare precum VK.com.

Practic pe website (server) nu aveam urcate nici un fel de materiale care sa incalce drepturile de autor iar legat de player-ul care continea filmul era un fel de share fiind pus cu cod embed pe website.

Dupa cativa ani de activitate in care sumele de bani produse au fost mici am primit o citatie cum ca as fi cercetat.

Sunt chemat in calitate de faptuitor in cauza privind savarsirea infractiunii de punere la dispozitia publicului de opere, fara acordul titularilor, fapte prev. si ped de art. 139, ind.8, din legea nr.8 /1996 modificata prin legea 187/2012.

Sa ma astept la ceva grav ? :O