avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate DELPH

Activitate DELPH

Buna Ziua,
Doresc sa stiu in cazul in care mi-am incetat contractul de munca in 17 august 2015 dupa incheierea concediului de maternitate in care am ramas din 14 aprilie2015 si nu am luat zilele de concediu de odihna din 2015,acestea imi revin sa mi se plateasca?
Eu am semnat demisia in data incetarii concediului de maternitate pe 17 aug 2015,dar la sfarsitul lunii in 31 nu am primit decat banii pe concediu .
Din cate stiu de anul acesta zilele de concediu de odihna merg si pe perioada concediului medical,respectiv de maternitate.
Poate nu am fost foarte explicita,as vrea sa stiu daca imi revin zile de concediu de odihna din ianuarie pana in 17 aug 2015,si daca firma este obligata sa mi le plateasca ,eu de altfel nu am primit nici o copie dupa decizia de incetare a contractului/cerere de demisie.
Multumesc!
As dori sa stiu daca in cazul unui divort de comun acord,custodia copilului minor de 3 luni mi se acorda mie(mamei) si daca mama are dreptul sa primeasca alocatia copilului de 200 lei,in cazul in care e trecuta pe contul tatalui,dar copilul are domiciliul cu al mamei?
Si totodata daca am dreptul sa primesc eu stimulentul de insertie de 500 ron care este pe numele tatalui ,deoarece eu nu am avut 12 luni lucrate anterioare nasterii si nu am putut beneficia de indemnizatie de crestere dar eu sunt cea care sta cu copilul acasa ?
Si cat i se cuvine pensie alimentara copilului ,deoarece tatal este salariat ,eu ca mama 2 ani de zile nu voi avea nici un venit,iar copilul este in grija mea?
Multumesc!