avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Activitate Octa88

Activitate Octa88

Răspuns la discuția Distribuire poze indecente
Nu se aplica in cazul asta pt ca aceasta persoana face treaba asta de mai bine de 2 ani pe facebook. Nu sunt primul si nici ultimul manipulat de aceasta persoana.
Nu conteaza un cont blocat de facebook pt ca aceasta persoana cu asta se ocupa. Face multiple conturi si manipuleaza pe cei din jurul "victimei" initial pentru a aduna informatii, apoi facand pe toti sa creada ca "victima" e un nebun/nesimtit care a parasit-o sau altele doar ca in final sa isi aleaga urmatoarea victima dintre aceste persoane sau prieteni ai acestora si apoi sa o ia de la inceput.
Ceea ce intreb eu este ce s-ar putea face din punct de vedere legal impotriva acestei fete tinand cont si de faptul ca distribuie si poze indecente si de faptul ca se foloseste de imaginea unei persoane si a familiei acesteia afirmand ca este ea (se incadreaza la furt de identitate?)
Nu stiu daca ma credeti sau nu. Dar personal mie inca nu imi vine sa cred ca exista astfel de persoane care pur si simplu vor sa faca in mod intentionat rau la oameni!
Răspuns la discuția Distribuire poze indecente
Pe scurt si cu liniuta ca poate asa se intelege:
-aceasta persoana distribuia poze cu ea si m-a manipulat pe mine sa ii dau si eu poze. Am fost naiv si am facut treaba asta.
-am observat in final ca de fapt pozele de le trimitea ea sunt de fapt ale altei fete.
-am confruntat pe escroaca cu treaba asta si in loc sa se retraga a inceput sa ameninte ca ailalta este cea falsa si ca o sa dea pozele mele la toti.
-modul in care foloseste cuvintele este de natura sa crezi ca eu as fi ala rau si ea un inger si chiar a si afirmat la un moment dat "nu ai nici o dovada impotriva mea"
-am ignorat total iar la un moment dat a trimis mesaj de genul "am trimis pozele tale lui x"
-am verificat acest lucru iar pozele erau insotite de un mesaj in care practic ma facea pe mine nebun ca i-am trimis ei pozele din senin si lucruri de genul asta.
-cei de la facebook au fost informati in legatura cu treaba asta si cunosc situatia si au blocat conturile respectivei persoane dar practic au afirmat ca ei nu pot sa o blocheze sa is faca alt cont si sa o ia de la capat.
Sper ca acum am fost mai explicit.
Doresc un sfat daca se poate.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Distribuire poze indecente
E mai complicat.
Pe scurt se folosea de pozele unei persoane, inclusiv de pozele familiei acesteia ca sa pacaleasca oameni ... pe mine unul m-a pacalit. Ea trimitea diverse poze si insista sa trimit ... doar ca apoi sa imi dau seama ca e o escroaca. (precizez ca fata mea nu se vede in nici o poza)
Faza e ca tipa ameninta in gol in sensul ca da mesaje de genul ca as fi inselat-o/ pacalit eu pe ea si ca o sa arate ... iar poze de a trimis unui tip au fost cu mesaj de genul ca eu as fi trimis ei, ca insistam eu pe ea, etc.
Iar de tipa respectiva de la care furase pozele am dat de ea dar aia ori nu crede or nu ii pasa.
O opinie, ceva?
Buna ziua.
O persoana are poze nud cu mine si ameninta ca va distribui si chiar a distribuit la 2-3 persoane pe facebook.
Ce se poate face?