avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1022 soluții astăzi
Forum Activitate anamaria250

Activitate anamaria250

va multumesc pentru raspuns. Am trimis un email si astept cu nerabdare raspunsul lor.
Banca la care intentionez sa contractez creditul a propus varianta cu prima casa, in conditiile pe care le-am explicat mai sus. Totusi mi-au recomandat sa consult un notar pentru confirmare. De la banca sunt dispusi sa imi ofere credit cu prima casa.
Buna ziua,

intentionez sa achizitionez un imobil cu credit ipotecar. Sotul a achizitionat inainte de casatorie(2010) cu programul Prima Casa un apartament de ~72mp. In 2013 ne-am casatorit. In aceste conditii as mai putea beneficia de programul Prima Casa sau dupa casatorie proprietatea sotului devine comuna nu ma mai incadrez in conditiile programului?
Declaratia de la banca suna cam asa"...declar...ca la data solicitarii creditului fie nu detin in proprietate exclusiva sau impreuna cu sotul ori sotia nici o locuinta, indiferent de modul si de momentul in care a fost dobandita, fie detin in proprietate exclusiva sau impreuna cu sotul ori sotia cel mult o locuinta, dobandita prin orice alt mod decat prin Program, in suprafata utila mai mica de 50mp."
Multumesc!