avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Activitate Seby74

Activitate Seby74

Discuție SUCCESIUNE
Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti cu o problema. Bunicul meu a decedat acum multi ani. In urma lui a fost facuta succesiunea pentru o suprafata de teren de aprox. 5 ha extravilan si 3 locuri de veci intr-un cimitir din Bucuresti. Exista cate un certificat de mostenitor pentru fiecare din acestea cu urmatoarele cote: sotie supravietuitoare 2/8 si cei doi copii cate 3/8. Unul din copii este tatal meu. Intre timp sotia supravietuitoare a decedat si dansa...sunt destui ani de atunci. Din cate cunosc nu are niciun fel de mostenitor..copii sigur nu, sora dansei a decedat si nu are copii...Pentru suprafata de 5 ha a fost emis titlu de proprietate pe numele defunctului..bunicul care a decedat. Ok. Acum un an si jumatate a decedat si tatal meu...Recent am facut succesiunea pentru cota de 3/8 din suprafata de teren, eu impreuna cu mama mea, ca si mostenitori legali. Sora tatalui este in viata si dansa administreaza cota ei de 3/8. Intrebarea mea este urmatoarea? Cum putem regla situatia cu cota de 2/8 a fostei sotii a bunicului (decedata) si mai ales cum putem stabili folosinta celor 3 locuri de veci? Fara rezolvarea cotei dansei noi nu avem cum sa transmitem concesiunea unei terte persoane... Va multumesc mult pentru raspuns!
Cu deosebit respect
Sebastian