avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Activitate Boldi_Melinda

Activitate Boldi_Melinda

Sunt o persoana cu dizabilitati si in anul 2009 am primit la Maramures dupa contestatie la Bucuresti gradul I, permanent fara asistent personal. In vara aceasta m-am casatorit la Cluj Napoca si cu noul buletin, a trebuit sa fac transferul dosarului din Maramures la Cluj. M-am trezit cu hartie prin care eram programata la reevaluare la comisie cu unele hartii. Mi s-a parut aberant sa fiu chemata avand in vedere ca nu s-a schimbat nimic din conditia medicala, doar venea anexat certificatul de casatorie la dosar si copia dupa noul buletin. Mi s-a spus ca legislatia permite comisiilor reevaluare. Ok, m-am prezentat cu hartiile solicitate care au insemnat timp si bani pentru unele programari dar am aflat ca vor sa ma incadreze cu gradul III. Subliniez, nu e vorba de dosar nou, conditia medicala ramane constanta si pe ce baza au decis ca acum din gradul I sa fie III? Casatoria si noul buletin nu au facut sa se amelioreze conditia medicala. Cand le-am spus ca vreau sa depun contestatie la Bucuresti, au spus sa mai merg odata sa ma vada alta comisie. Adica comisia respectiva nu a fost competenta? Am gasit si in legea 448 articolul 87 care spune asa,,persoanele cu handicap a caror afectiune a generat deficiente functionale si/sau structural-anataomice intr-un stadiu ireversibil si care nu pot urma programe de recuperare, Comisia de evaluare va stabili un termen permanet de valabilitate a certiicatului fara a fi necesara prezentarea acestora la reevaluari periodice,, Daca incadrarea mea era permanenta de la Maramures, de ce atunci la Cluj m-au chemat la reevaluare si ma considera si de gradul III pe deasupra? Ce pot face in aceasta situatie? Multumesc