avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Activitate Silvia Zaharia

Activitate Silvia Zaharia

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, sunteți încă minoră.

Dacă sunteți abuzată, pentru ce nu vă adresați poliției sau Direcției pentru Asistența Socială și Protecția Copilului a localității de unde sunteți?

Credeți că la iubitul Dvs. va fi mai bine?

S-ar putea să fie bine un timp și după aceea să apară adevăratele probleme.

Încă sunteți prea tânără pentru a lua asemenea decizii, care pot avea consecințe, pe care nici nu le bănuiți.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este foarte frumos ceea ce gândiți!

Vă doresc să rămâneți cu celeași aspirații și după ce veți începe să cunoașteți anumite realități care încă nu vi se pot releva.

Puteți urma cursurile oricărei universități pentru că, în final, important va fi efortul Dvs. și nu renumele instituției de învățământ.

Un lucru vă mai precizez: facultatea de drept este una foarte grea.

Asta dacă vrei să fii, cu adevărat, un jurist bun.

Vă doresc succes în a lua cea mai înțeleaptă hotărâre!
Doar prin instanța de judecată veți putea soluționa această problemă.

Faptul că vecinul și-a intabulat dreptul de proprietate în C,F., nu veți avea posibilitatea de a rectifica Cartea Funciară decât pe calea unui proces.

Dispozițiile art. 907 din Codul civil, stipulează:

,,(1) Când o înscriere făcută în cartea funciară nu corespunde cu situația juridică reală, se poate cere rectificarea acesteia.
(2) Prin rectificare se înțelege radierea, îndreptarea sau corectarea oricărei înscrieri inexacte efectuate în cartea funciară.
(3) Situația juridică reală trebuie să rezulte dintr-o recunoaștere făcută de titularul înscrierii a cărei rectificare se solicită, prin declarație dată în formă autentică notarială, ori dintr-o hotărâre judecătorească definitivă pronunțată împotriva acestuia, prin care s-a admis acțiunea de fond. Acțiunea de fond poate fi, după caz, o acțiune în anulare, rezoluțiune, reducțiune sau orice altă acțiune întemeiată pe o cauză de ineficacitate a actului juridic.,,

Situația Dvs, în opinia mea, se încadrează în dispozițiile art. 907 alin (3) din Codul civil.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceți o plângere la ANPC în baza dispozițiilor O.G. nr. 21/1992 privind protecția consumatorilor.

Nu ar fi rău, ca în prealabil, să le punteți în vedere celor de la service că, dacă în termen de 15 zile nu vă rezolvă problema, îi veți reclama la instituția specializată în protecția drepturilor consumatorilor.
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă persoana bolnavă nu este pusă sub interdicție, nu se poate vorbi despre un reprezentant legal.

Aceasta, din punct de vedere legal, are posibilitate de a-și exercita drepturile recunoscute prin lege.

Pentru a avea un reprezentant legal, unul dintre părinții adoptivi va trebui să ceară punerea sub interdicție judecătorească a fiului.

Punerea sub interdicție se face prin instanța de judecată, conform art. 935 Cod de procedură civilă.

,,Cererea de punere sub interdicție judecătorească a unei persoane se soluționează de instanța de tutelă în a cărei circumscripție aceasta își are domiciliul.,,

Procedura este destul de complexă, presupune și o expertiză psihiatrică, dar, în opinia mea, merită să o faceți, pentru că, la sfârșitul ei, se va numi un tutore, care va putea să-i gestioneze toate problemele.

Tutorele poate fi chiar mama adoptivă.

Nu este necesar ca proprietatea să fie trecută pe numele copilului bolnav, mai ales, raportat la starea acestuia.

Acum depinde, vă interesează strict din punctul de vedere al plății impozitelor sau doriți o rezolvare legală, de durată, a situației juridice a fiului bolnav.
Trebuie să mergeți la registratura instanței dacă vreți ca sentința să fie legalizată.

Dar, ce s-a întâmplat cu apelul, Dvs. erați interesat în a depune cererea de apel?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, aveți perfectă dreptate.

Dar nu știm ce este stipulat în act.

Acesta este riscul unui răspuns fără a vedea actul.

În fond, este ca o consultație pe care o dai în orb.
În mod normal, dacă sora Dvs. nu a avut copii, la moștenire trebuia să vină soțul supraviețuitor împreună cu mama Dvs.

Art. 1087 din Codul civil dispune:

,,Sunt moștenitori rezervatari soțul supraviețuitor, descendenții și ascendenții privilegiați ai defunctului.,,

În cazul de față, nefiind copii, înseamnă că la moștenire venea mama Dvs.

Nu știu cum s-a făcut dezbaterea succesiunii și ce a declarat fostul soț în fața notarului public.

Oricum, mamei Dvs. i se cuvenea o anumită cotă din bunurile pe care le-a avut fiica sa, dar numai, după ce înceta comunitatea matrimonială de bunuri.

Fiind o situație un pic mai greu de explicat, eu vă sugerez, să vă adresați unui notar, pentru o consultație.

Ce pot însă să vă spun, este faptul că soțul supraviețuitor nu poate fi obligat la pensie de urmaș.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteți merge la starea civilă de la Primăria unde vi s-a eliberat certificatul de naștere după adopție.

Dacă știți în ce oraș și la ce spital ați fost născută, puteți încerca la arhiva spitalului.

Dar, eu vă întreb: credeți că merită?

Ce așteptați de la mama biologică, dacă ea v-a dat altei familii, să vă crească și să vă educe?

Credeți că acum a revenit la sentimente mai bune?

S-ar putea ca după ce o veți cunoaște pe mama biologică, să vă pară rău că, ați căutat-o.

Sunt multe întrebări și multe probleme care se nasc, acum depinde numai de Dvs. ce hotătâte veți lua.
În mod normal, trebuia menționat contul și banca unde urmează a se vira banii, care reprezintă prețul contractului de vânzare-cumpărare.

Aveți contul și datele de identificare ale băncii?

Sfatul meu, mergeți la același notar care a întocmit procura.