avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1883 soluții astăzi
Forum Activitate danvila

Activitate danvila

OK ! Doamne-ajuta ! Sigur pe parcursul actiunilor mele voi mai avea nevoie de sfaturile dumneavoastra... sper sa nu deranjez ,voi apela cu incredere ! Iar cand voi avea solutia finala...O Doamne sper sa nu dureze ani !...veti fi primul care va afla.
Cu bine,
Va multumesc foarte mult pentru sfat .Voi proceda intocmai, desi sunt foarte dezamagita pana in acest moment de structurile teritoriale ale MAI.
Sper ca cei de la IGPR sa nu fie si ei foarte interesati de soarta fermierilor agricoli !

Caci iata ,plecand de la o problema strict personala deranjez atata lume in timp ce fermierii nostrii beneficiaza bine mersi de toate "umbrelele" ca sa nu mai vorbim de subventiile pentru motorina si cate si mai cate ....! Apropo ,oare pentru ce se aproba subventia pentru motorina daca tractoarele si utilajele sunt inregistrate in contabilitate ca marfa?! Pentru ca daca le-ar avea inregistrate ca mijloace fixe in mod automat trebuia sa le inmatriculeze/inregistreze.
Firmele despre care va vorbesc lucreaza in acest mod de peste 10-15 ani .
Nu m-a interesat pana acum pentru ca de curand am cumparat casa si nici nu m-ar fi interesat in niciun fel daca nu eram afectata.
Oricum va multumesc inca odata si va doresc numai bine !
Danvila
Multumesc pentru mesaj ! Asa cum am spus si mai sus am informat superiorii dlui sef de post si am primit aproximativ acelasi raspuns gen: " pai si acum dvs ce vreti sa oprim agricultura ? Tara are nevoie de produse agricole ...!" In consecinta cine ar trebui sa rezolve toate problemele legate de infractiunile comise de proprietarii utilajelor agricole, primarie, conducatori auto si nu in ultima instanta de nerespecatarea atributiunilor de serviciu de catre cei de la Politie : locala si judeteana ? Precizez ca cei de la judet nu au facut verificari pe teren pentru verificarea celor reclamate de mine ci s-au multumit sa-mi raspunda din birou .Chiar si aici ar trebui administrata o sanctiune salariatului care a "rezolvat " reclamatia mea ,nu ?! Intrebarea este : care sunt pasii urmatori ?
Multumesc,
Danvila
Buna ziua! Va solicit un sfat pentru rezolvarea unei probleme ce vizeaza nerespectarea prevederilor din codul rutier de catre patronii firmelor agricole,primarie si politie locala din localitatea mea.
Pe scurt , toate tractoarele si utilajele agricole circula neinmatriculate/neinregistrate pe drumurile publice din comuna.Iar ce ma deranjeaza, este faptul ca strada cea mai afectata este strada pe care locuiesc si ca din cauza trepidatiilor la un trafic de 50-60 si chiar 100-130 de tractoare pe zi ,in ultimi ani au aparut foarte multe fisuri la casa.
Am facut reclamatie la IJP .Acestia mi-au raspuns ca au trimis o Notificare la Postul de politie locala cu indicatii de a actiona pentru combaterea infractiunilor reclamate.In lipsa cercetarilor , care conform metodologie de solutionare a reclamtiilor erau obligatorii pentru a stabili daca cele reclamate sunt reale sau nu si a unui raspuns care sa se refere la rezultatul acestora ,eventual a masurilor/sanctiunilor dispuse, consider ca pana la aceasta data nu mi s-a raspuns la reclamatie.
Desi a primit Notificare de la IJP, pana la aceasta data Seful de post din localitate nu s-a deranjat sub nicio forma ! Mai mult mi-a spus,citez :” Doar nu vreti sa stau in strada ,sa zica “astia”(patronii) ca sunt nebun ! Daca eu le spun ca nu mai au voie sa circule ,pe unde credeti ca se vor duce la camp sa are si sa semene?! Propuneti dvs. alte variante de drum ca eu nu pot sa opresc agricultura din localitate!” Vreau sa va spun ca telefonic am informat IJP despre pozitia dlui sef de post si am primit si de la superiorii acestuia aproximativ acelasi raspuns.
Eu nu am cerut sa se opreasca circulatia ci am reclamat nerespectarea unor prevederi din Codul rutier in speranta ca daca se va aplica Legea se va diminua si traficul, convinsa fiind ca nu vor putea inmatricula/inregistra toate tractoarele si utilajele si de voie sau de nevoie isi vor gasi singuri drumul spre camp!
Pe pagina de internet , IJP se autointituleaza : ”Autoritate de aplicare a legii !” Ma intreb : care Autoritate ?! care Lege ?! Cine se substituie Autoritatii si ce interese sunt la mijloc daca nu se aplica legea !! OK , nu vor sa-mi rezolve mie problema, dar cum ramane cu taxele neancasate la buget !!!? Nu cumva asta trebuie sa faca politia: sa prinda infractorii si sa aduca bani la bugetul statului ! Pe cale de consecinta nu cumva este vorba despre abuz /neglijenta in serviciu !? Am nevoie de sfatul dumneavoastra : ce credeti ca trebuie sa fac mai departe, caror institutii sa ma adresez. Pentru ca oricum nu pot sa renunt ,nu pot sa astept sa-mi cada casa ! Astept cu mare nerabdare opinia dumneavoastra si va multumesc tuturor !
O zi buna ,
Danvila