avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Activitate ralu21188

Activitate ralu21188

Răspuns la discuția Restante asociatie
Multumesc pentru raspuns.

Din cate stiu, la vanzare-cumparare trebuia sa fie o foaie ca pe apartamentul respectiv nu este nimic de plata, asa mi s-a spus de catre o dna jurist. Probabil ca actul acela a ramas la notar, asa am inteles ca se face, dar de 5 ani, habar nu am ce acte erau acolo.
In plus, singura hartie data la asociatie a fost de chiriasul care a stat inainte si care a dat declaratie ca nu mai sta nimeni acolo. Apoi cand a venit chiriasa mea a inceput sa duca citirile la apa.
Semnatura mea nu e pe nicaieri!!!
Buna ziua,

Am o problema cu asociatia si nu stiu cum sa procedez...

Am cumparat un apart in octombrie 2010, cand s-a si platit de catre cel care statea in chirie atunci datoria catre asociatie. Domnul a depus un act conform caruia nu mai sta nimeni in acel apartament. Apartamentul era gol golut.

Dupa un an si ceva am trecut pe acolo si m-am uitat la intretinere - erau undeva la 1200 lei. Am zis ca e o greseala. Peste cateva luni sau saptamani mai crescuse suma. Tatal meu (el s-a ocupat de problema pana in prezent) s-a dus la asociatie si, dupa ceva timp de "hai maine", "suna-ma in ziua x" (ca eu oricum nu vin) etc etc au ajuns la o cearta prin care tatal meu a cerut sa i se arate dupa ce acte s-au calculat sumele. Au gasit hartia conform careia nu mai statea nimeni, si, la cateva luni dupa, surpriza, o hartiuta pe care erau trecute 3 pers si 8 MC de apa care au fost trecuti in continuare un an si ceva.
Am cerut sa vina cineva de la asociatie sa vada ca nu sta nimeni acolo (nici macar curent nu era-am actul de cerere racordare in aprilie 2012 si racordarea in iunie 2012), a venit o doamna, a citit si a vazut ca nu era nimeni acolo, a spus ca totul se rezolva (am fost si eu prezenta cand a venit doamna).
Trecand cateva saptamani de la citire, tatal meu merge din nou la asociatie. Nu "se rezolvase" nimic. Ca sa nu ajungem la judecata, tatal meu a spus ca o sa plateasca restanta (era undeva la 1500 RON) treptat, iar administratorul a fost de acord. A platit 200 de lei din cei 1500, iar penalizarile curg in continuare (desi a spus ca nu)
Am avut o chiriasa careia nu au mai vrut sa ii ia banii din martie 2015 (dar penalizarile au curs)
Cand am vazut eu personal "nota de plata" pentru august 4372 RON mi s-a facut rau. M-am dus la asociatie cu tatal meu si doamna de la casierie a inceput sa urle la mine ca nici nu ma cunoaste si ca nici nu discuta cu mine (moment in care am aflat si de faptul ca doamna care citise contoarele e in judecata si ca sunt si altii in situatia mea), dar ca ORICUM TREBUIE SA PLATESC.
Eu inteleg ca sunt niste cheltuieli 10-20 de lei pe luna, iar pt cei 2 ani nelocuiti acolo, ar fi 240 lei. Nu mi se pare normal sa platesc ceva ce nu am consumat (si chiar sa isi bata joc de mine sa imi spuna ca daca platesc tot deodata - 2300 lei suma fara penalizari - nu imi mai iau banii pe penalizari) si sa mai si puna penalizari pe sumele pe care ei NU AU VRUT sa le incaseze.

Mentionez si ca pe parcursul situatiei s-a schimbat firma de la asociatie de 2 sau 3 ori.

Spuneti-mi daca e ceva de facut, avand in vedere faptul ca semnatura mea nu e pe nicaieri si totusi, a fost calculata intretinerea pe baza unei "hartiute" si ca doamna care a stat in chirie a platit la zi, pana cand nu au mai vrut ei sa ii primeasca banii...

Multumesc.