avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Activitate radu101

Activitate radu101

Buna ziua ! Am cateva nedumeriri , neclaritati , intrebari , legate de doua probleme referitoare la taxa de poluare la autoturisme. Prima : In luna iunie anul curent am achizitionat un autoturism Skoda Octavia 1.9 TDI combi a.f 2003. Masina adusa din Germania la un pret foarte bun. Dupa ce am platit toate darile la Statul nostru minunat (taxe peste taxe , impozite peste impozite ,etc etc) , am constatat ca am platit mai mult statului decat pretul de achizitie al masinii. Pe scurt. Cea mai mare taxa a fost cea de prima inmatriculare respectiv 4397 Ron. Ce sanse am sa recuperez aceasta taxa ? Care sunt procedurile ? Am studiat putin pe internet dar n-am inteles mai nimic. Ca a aparut o noua lege dar care de fapt inca nu e in vigoare , ca cei care au cumparat un auto din 2013 si pana in prezent nu pot cere recuperarea taxei , s.a.m.d. M-i s-a parut incalcita , ambigua , stufoasa ....:O . Masina este cumparata direct de la proprietar din Germania (primul si unicul proprietar) , am absolut toate actele la ea (copiile) respectiv talonul nemtesc , cartea masinii , asigurari , buletinul fostului proprietar , contracte de vanzare cumparare si in Germana si in Romana.... etc. Acum este inmatriculata pe numele meu , cu nr definitive de romania , toate taxele , impozitele , asigurare , rovigneta ,etc , sunt la zi. Deci pot sa-mi recuprez banii pe care tovarasul Stat m-i i-a ,,furat'' din buzunar ? Si a doua problema : Inaintea Octaviei am avut un Fiat Punto (il mai am inca) a.f 1996 , pe care l-am luat in aprilie 2008 , inmatriculat prima data in Romania in 11.08.1997. Deci este inmatriculat pe numele meu , cu acte in regula , si vreu sa scap de el. Din cate tin eu minte nu am platit nici o taxa de poluare la el. Era deja inmatriculat si nu se cerea asa ceva (de altfel am ramas cu aceleasi numere).Intrebare : Pot sa-l vand ? Trebuie platita taxa de poluare la el ? Cine o plateste ? Masina functioneaza insa e cam rablagita si deja veche , si nu cred ca merita atata cheltuiala....... Macar s-o duc la fier vechi ...:(( . Va multumesc mult anticipat !