avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate florinrwb

Activitate florinrwb

Răspuns la discuția CONSULTANTA EVALUARI ANEVAR
Aceasta conditie, ca la procedura respectiva sa participe doar persoanele fizice autorizate sau persoanele juridice (membri corporativi) NU a fost stipulata nici in caietul de sarcini si nici in fisa de date. La nicio alta procedura la care am participat pana acum nu s-a cerut asa ceva. Iar referitor la art 20 din OG 24/2011 se refera strict la membri corporativi si cum sa obti aceasta calitate de membru, nicidecum ca la o procedura de achizitii publice au voie sa participe doar persoanele autorizate Anevar.
Iar daca ne uitam mai bine, in art 30 din OG 24/2011 este specificat foarte clar ca Activitatea de evaluare este compatibila cu activitatea de consultanta de afaceri si management (activitatea noastra pricipala) si de asemenea (in cazul nostru) persoana care va efectua evaluarea respectiva si care va semna raportul este evaluator autorizat Anevar cu care societatea noastra are incheiat un contract de colaborare.
Pe noi ne intereseaza doar daca exista o baza legala, sau un articol unde este stipulata aceasta conditie ptr care Primaria respectiva ne cere aceasta clarificare sau daca este o incalcare a codului civil al achizitilor publice, ptr ca defapt... sa fim seriosi... stim de ce au cerut aceasta clarificare... doar traim in Romania.
Buna ziua. Suntem o firma de consultanta ce oferim clientilor mai multe servicii, printre care si evaluari, avand incheiate cateva contracte cu diversi evaluatori autorizati Anevar. Recent am participat la o licitatie ptr o evaluare la o primarie, insa dupa ceteva zile am primit o solicitare prin care ni se cere sa demonstram ca firma noastra detine autorizatie Anevar. Atat timp cat raportul de evaluare este intocmit si semnat de un evaluator autorizat Anevar, noua ca firma de consultanta ne este necesar o asemenea autorizatie?