avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate cpirtica

Activitate cpirtica

Buna , am vandut recent un autoturism cu o valoare mica , cumparatorul refuza transcrierea acestuia pe motivul ca nu doreste sa plateasca timbrul de mediu care depaseste valoarea autoturismului. Eu nu doresc sa pastrez autoturismul pe numele meu si sa circule altcineva cu el , masina fiind inmatriculata in RO dar fara a fi fost platit timbrul de mediu. Am inteles ca pentru a radia masina din circulatie in situatia aceasta as avea nevoie de o hotarare judecatoreasca ce constata transferul de proprietate, intrebarea mea este ce pasi trebuie urmati pentru a obtine aceasta hotarare si la ce costuri se ajunge cu aproximatie ? Am contract vanzare cumparare , copie dupa buletinul cumparatorului si copie dupa cartea de identitate a vehiculului . Vreau sa rezolv cat mai repede cu putinta aceasta problema , masinii i-a expirat ITP-ul si RCA-ul urmeaza sa expire in curand iar eu nu doresc sa ii permit sa circule cu masina in ilegalitate , am inteles ca si RCA-ul il poate face pe numele sau prin ceva portita , daca l-ar reinnoii pe numele meu din ce am mai citit pot discuta cu asiguratorul si prezentandui contractul de vanzare cumparare sa anulez acea polita . Va multumesc