avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate Bbn

Activitate Bbn

Răspuns la discuția Debransare ilegala RADET
Firma care s-a ocupat de gaz este autorizata de distrigaz, dar nu are nicio legatura cu radet-ul. Ei m-au pus in legatura cu o persoana autorizata pe debransari, persoana care mi-a zis ca dupa 15 august nu se mai pot depune dosare si oricum sunt sanse mici sa mi se aprobe deoarece nu exista nimeni debransat la mine pe scara. Totusi la scara alaturata sunt cativa debransati si ar fi ceva ceva sanse in primavara. Eu am vrut sa stiu ce temei legal am ca sa stiu cum sa pun problema cu cei de la asociatie. Dar se pare ca nu am niciun temei legal la mine in casa. Asta e Romania, dai zeci de mii de euro pe un apartament, mai dai inca cateva zeci de mii sa il renovezi si la final constati ca esti obligat de un monopol de stat sa stai ca prostu la ei, sa astepti sa iti "dea" primaria subventii cand si cat are chef, sa astepti cate o ora sa se incalzeasca apa calda, sa platesti degeaba acea apa care in realitate e rece, sa nu mai vorbim de avarii si de reparatii cand poti sa ai nesansa sa stai fara apa calda si 2-3 saptamani. Si asta la mine in casa unde sunt proprietar. Daca voua vi se pare normal, inseamna ca eu sunt anormal.
Răspuns la discuția Debransare ilegala RADET
Multumesc de raspunsuri. Intentionez in primavara sa depun la RADET dosarul, desi am citit ca ies mai ieftin daca mi se da o amenda. Acordul asociatiei l-am primit implicit in momentul cand mi s-a permis sa imi pun centrala. Sau isi imagineaza cei de la asociatie ca eu voi plati caldura si de la RADET si gazul consumat de centrala de apartament? In concluzie sa inteleg ca nu pot face nimic legal, poate doar sa ma inteleg amiabil cu asociatia (daca se va putea).
Răspuns la discuția Debransare ilegala RADET
Imi cer scuze ca nu am fost mai explicit. Momentan sunt in renovari cu apartamentul, am tras deja teava de gaz din exteriorul blocului si pana in casa, am tras toate tevile in casa, am montat si caloriferele. Debransarea am facut-o la sfarsitul lui august, dupa ce am avut acordul asociatiei (am fost personal la toti cei din bloc si am strans semnaturi - 50% +1), am primit si hartie de la asociatie cu acord (altfel distrigaz nu imi aproba proiectul). Avand in vedere ca am avut niste mici certuri ulterioare cu cei de la asociatie cauzate de zgomotul si praful creat de lucrarile de renovare, cred ca nu ma voi putea intelege amical cu ei. Stiu alte persoane in situatia mea care s-au inteles cu asociatia fara a fi necesare acte de la RADET. Deci la momentul acesta eu va trebui pana la anul sa platesc un serviciu pe care nu il folosesc, pe care nu l-am cerut si de care nu am nevoie. Eu ce vina am ca RADET-ul nu vrea sa ma debranseze (am inteles ca sunt primul din bloc si in acest caz nu am nicio sansa de debransare legala). Din ce am mai citit, doar cu forta ma puteam debransa si sa risc amenda. Nu imi place ca ma priviti ca un om care a gresit, desi eu am dorit sa fac totul legal, dar daca nu se poate la mine in casa sa fac ce vreau fara sa afectez pe ceilalti locatari...Eu as fi vrut doar sa intreb daca refuz sa platesc doar caldura care mi-ar fi fost generata de calorifere (si nu restul de la intretinere), daca as putea sa am castig de cauza in instanta.
Răspuns la discuția Debransare ilegala RADET
Da, am instalatia de gaz facuta legal, proiect aprobat de distrigaz, am si acordul asociatiei pentru pozarea instalatiei pe spatiile comune. Vreau doar sa stiu ce pot sa fac daca nu ma inteleg cu cei de la asociatie in privinta caldurii.
Răspuns la discuția Debransare ilegala RADET
Eu intrebam ce pot sa fac in aceasta situatie? Sa platesc si gazul consumat de centrala si sa platesc si "incalzirea" pe care nu o am de la RADET? Dati-mi va rog un sfat ce as putea face, sa ma reclam singur la RADET, sa vina sa imi dea amenda (intre 500 si 1000 de lei am inteles ca este) si apoi sa ma scoata de la caldura? Si vi se pare normal sa platesc ceva ce nu consum?
Buna ziua,

M-am debransat ilegal de la RADET deoarece nu am mai avut cand sa depun cererea (dupa 15 august nu mai primeau cereri). Toti din bloc au repartitoare (nu stiu din ce motiv apartamentul meu cand l-am cumparat nu avea). As dori sa stiu ce pot sa fac daca asociatia refuza sa ma scoata de la plata caldurii (exceptand partile comune si tevile ce trec prin apartament). Pot sa refuz sa platesc intretinerea? Nu mi se pare normal sa platesc ceva ce nu consum.

Va multumesc!