avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Activitate LostProphet

Activitate LostProphet

LARATORY a scris:

Puteti fie contesta in instanta procesul verbal si sa dovediti prin audierea unor martori ca situatia descrisa nu corespunde realitatii, in sensul ca fapta nu exista si nu ati traversat printr-un loc nepermis sau puteti achita in 48 de ore jumatate din cuantumul amenzii de 101 lei adica 50,5 RON.
Posibilitatea achitarii amenzii la jumatate se aplica in termen de 48 de ore tuturor contravenientilor nu doar minorilor.
Faptul ca agentul rutier a declarat ca doar fiindca sunteti minor veti plati jumatate din cuantumul amenzii nu corespunde legislatiei in vigoare insa nici nu schimba temeiul de drept sau contraventia savarsita.


Va multumesc pentru raspuns ! Ati clarificat situatia.
Buna ziua ! De dimineata am traversat strada prin loc nepermis, am fost oprit de un politist , mi-a cerut buletinul , a intrat in masina , a copletat un proces verbal, mi-l aduce si imi spune cu aceste cuvinte " amenda este de 101 lei , pentru ca esti minor platesti 50.5. Este ok ?" I-am zis ca da. M-a intrebat dupa aceea de mentiuni si l-am intrebat in legatura cu ce . Mi-a citit "In calitate de pieton a traversat sectorul de drum prin loc nepermis . " I-am spus ca nu si m-a pus sa semnez. Am semnat , iar peste cateva ore vad ca de fapt el a scris amenda pret intreb 101 si ca in 2 zile pot achita doar jumatate. Pot face ceva in situatia aceasta ? El mi-a spus ceva si a scris altceva.