avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Activitate Mircea_augustin

Activitate Mircea_augustin

Multumesc mult.
Tocmai asta este problema ca am indoieli mari privind declaratia de la proces! iar acum as vrea sa marturisesc asta, practic vreau sa-mi retrag acea bucata (importanta de alfel) din declaratie si sa neg ca am vazut cum inculpatul l-a impins pe reclamant... Astfel sper eu sa i se diminueze pedeapsa! ( nu sunt convins totusi ca n-a facut fapta!), dar mentionez ca am fost prieten bun cu paratul, dar si cu reclamantul..
Consider totusi o pedeapsa mult prea mare iar nelinistile nu imi dau pace, stiind ca eu am contribuit la asta..
Eu am fost singurul martor din proces, dar s-au adus dovezi clare ale vatamarii de la acuzare (poze,facturi,etc) nu stiu in ce masura a contat marturia mea la proces.
La ce sa ma astept daca ma declar vinovat de marturie mincinoasa si imi retrag o parte din declaratia data sub juramant? Multumesc mult pt ajutor
Buna ziua,Acum 4 ani am fost martor la un incident de vatamare corporala din culpa , care a ajuns in Tribunal recent.. Am dat o declaratie la mom respectiv si am sustinut-o si in timpul procesului, fiind convins de marturia mea. Inculpatul a fost condamnat la plata unei sume de bani (6000 eur), din cate am aflat ulterior.
Acum, acelasi inculpat a dat in judecata toti martorii pt marturie mincinoasa,inclusiv pe mine.
Participand din nou la investigatiile acelui caz, am realizat ca nu mai stiu multe detalii ! ( ex. distantele dintre mine si parti, pozitia inculpatului fata de reclamant, etc) fapt care ma face sa cred ca nu am vazut exact momentul vatamarii (este vorba de o altercatie intre 2 vecini de la munca (chiriasi ai aceluiasi spatiu) care s-au certat, injurat si imbrancit ,iar unul dintre ei si-a rupt piciorul necesitand o interventie) .
Este pos ca eu sa fi fost influentat de catre ceilalti martori si sa merg in aceeasi directie cu ei, astazi parca mi-a fost spalat creierul si nu mi mai amintesc aproape nimic de la acel incident! In acelasi timp, nu vreau sa am pe nimeni pe constiinta.. asta ma roade mai mult decat orice si nu mi gasesc linistea!
Intrebarea mea este , pot astazi sa-mi schimb declaratia intr-un proces deja inchis? este hotararaea judecatorului definitiva sau se mai poate diminua sentinta? Ce mi se poate intampla in acest caz? Amenda sau inchisoarea?

Cu multumiri.