avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate AdrianUdrea

Activitate AdrianUdrea

Buna ziua,
Locuiesc intr-un imobil cu 7 etaje, la etajul 1. Vecinul de la etajul 5 de deasupra mea, a facut niste modificari in apartament, in sensul ca a demolat un zid, care despartea bucataria de o mica camara, si si-a montat aici masina de spalat. Apoi a spart un zid si si-a racordat scurgerea masinii de spalat in coloana de scurgere care deserveste WC-urile de serviciu, aferente celor 7 etaje. De o luna de zile, peretii aferenti acestei coloane de scurgere, la etajele 4,3,2 si al meu (etajul 1), au inceput sa se umezeasca foarte puternic. Acesti vecini de la etajul 5, sunt niste persoane foarte dificile, in sensul ca foarte greu au permis administratorului sa intre in locuinta lor, pentru a constata de unde provine aceasta defectiune.
Acum sustin ca nu gasesc un instalator bun sa repare, si mai mult, nici nu inteleg sa nu mai foloseasca masina de spalat, pana la remedierea defectiunii, raspunzand rastit ca ei ce fac, stau cu hainele nespalate?
Fac precizarea ca noi toti ceilalti vecini de la toate etajele, folosim scurgerea masinilor de spalat, in scurgerea de la baie.
Va rog frumos sa imi spuneti ce putem face cu acesti vecini dificili? Le putem cere despagubiri, intrucat zidurile laterale au inceput sa faca mucegai?
Multumesc anticipat!
Buna seara,
Cat timp poate sa dureze o cercetare penala?
Sa va explic cazul meu: Anul trecut, in luna iulie un coleg de serviciu (lucram la CNCIR SA -Sucursala Pitesti " Compania Naţională pentru Controlul Cazanelor, Instalaţiilor de Ridicat şi Recipientelor sub Presiune S.A."), in momentul cand a vrut sa-si ia cateva zile de Concediu Medical, medicul sau de familie l-a refuzat, pe motiv ca societatea XXX, cu sediul in Bucuresti (o societate care taie paduri si face europaleti, deci fara nici o legatura cu functiile noastre, de ingineri mecanici) nu i-a platit asigurarile. A ramas perplex deoarece el este salariat numai la CNCIR Pitesti. In urma verificarilor la CAS Arges,am descoperit ca si eu sunt in aceeasi situatie (adica si eu apaream salariat la acea firma). In aceasta situatie suntem 10 colegi. Pe data de 01 iulie 2014 am depus plangere penala la Parchetul de pe langa Judecatoria Pitesti. In data de 04 decembrie 2014 ni s-au luat declaratii la Politie. De atunci nu mai stim nimic. Rugamintea mea este sa-mi spuneti care este modalitatea ca procurorul sau politistul sa ne precizeze care este stadiul anchetei. Mentionez ca in declaratii le-am dat toate indiciile despre persoana, pe care noi o banuim ca s-a folosit de datele noastre, prin fals, uz de fals, etc(aceasta persoana apare si ea salariata la firma XXX). Orasul nostru, Pitesti, este un oras mic, astfel, am aflat ca polistul care ne-a luat declaratii este ruda cu persoana pe care noi o suspectam. Astfel (banuim noi), acesta va tine la sertar dosarul. Va multumesc anticipat