avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Activitate yrys

Activitate yrys

Răspuns la discuția Furt de identitate?
Asta am spus si eu. Si, desi existand aceasta solutie, el a fost retinut mai mult de 2 ore si la final i s-a mentionat ca intotdeauna la orice frontiera va avea aceeasi problema pana cand nu va merge in instanta sa ceara solutionarea confuziei.
Buna ziua.
Va rog, un sfat in legatura cu urmatoarea situatie.
Prietenul meu, urma in data de 14 decembrie sa calatoreasca din Bucuresti catre Londra. La serviciul controale pasapoarte a fost oprit. Seful de tura a fost chemat, el a fost luat in camera de verificare, unde a fost supus unui interogatoriu, unei verificari amanuntite, si retinut pentru peste 2 ore. Bineinteles ca a pierdut avionul. De ce? Pentru ca, un individ cu acelasi nume si aceeasi data de nastere, a comis o infractiune undeva in Olanda, acum mai bine de 1 an. Mentionez ca prietenul meu nu a fost niciodata in Olanda. Se pare ca fapta a fost comisa inainte ca el sa isi fi facut pasaportul. Daca are vreo relevanta. Ce ma intriga pe mine este faptul ca, in urma acestui fapt, desi s-a constatat ca nu el este persoana urmarita, politia de frontiera nu i-a intocmit niciun proces verbal, in care sa se mentioneze incurcatura. Si de asemenea, i s-a spus sa se duca in instanta pentru a-si rezolva aceasta problema.
Intreband un avocat, i s-a spus ca, trebuie trimisa o scrisoare catre nu anumit tribunal in Olanda, prin care sa se solicite verificarea si constatarea faptului ca nu el este faptuitorul. Iar cu raspunsul venit de acolo sa mearga in instanta in Romania pentru ca si autoritatile noastre sa emita o hotarare prin care se constata acelasi lucru.
Este corect? Aceasta este procedura? Aveti idee cat va dura tot acest demers? Trebuie sa ne adresam autoritatilor olandeze, prima data? Nu stim incotro sa ne indreptam, si suntem presati de timp. Pentru ca am vrea sa rezolvam aceasta situatie cat mai repede posibil, pentru ca el sa poata calatori fara niciun fel de probleme. Va rog din suflet sa imi raspundeti si sa ne indrumati. Va multumesc
Buna ziua,

In cazul in care esti prins de catre politie cu o alcoolemie ridicata la volan, ce risti? Adica, ok, stiu ca legea prevede inchisoarea de la 1 la 5 ani pentru o alcoolemie mai mare de 0.8g/l in sange, asta scrie la carte, dar concret, in fapte, ce risti? Exista posibilitatea ca in urma recalcularii "sa poti scapa" doar cu amenda? Exista posibilitatea ca fiind reprezentat de un avocat "sa scapi" de dosarul penal? Va rog un raspuns clar, concret si realist. Eventual din partea cuiva care s-a confruntat cu o astfel de situatie. Va multumesc.