avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Activitate ovi_gm

Activitate ovi_gm

Ok, am citit si codul muncii si textul legii respectiv (link-ul e cu alta lege) dar tot nu am gasit nimic care sa-mi interzica sa fac asta. Ba mai mult, daca e sa ne luam doar dupa aceste legi as putea chiar sa si lucrez cu clientii actuali si tot as fi acoperit de lege. Evident... ar fi total imoral sa fac asta.

In situatia in care cei din conducere ar afla de aceasta firma... si in conditiile in care nu am lucrat deloc cu clientii existenti ai firmei.... exista vreun cadru legal prin care ar putea sa imi desfaca contractul de munca?
Buna seara. Eu am luat CAEN-urile unor societati concurente care se ocupa cu asa ceva. Probabil ca au si unele CAEN-uri suplimentare care le permit sa isi desfasoare activitatea in intregul ei. Daca sunteti amabil, imi puteti da unele directii catre lege unde sa pot studia legalitatea acestui lucru? Tot ceea ce am gasit se afla in codul muncii cu privire la cocurenta neloiala a fostilor angajati dar nu este si cazul meu. Eu vreau sa raman in continuare angajat dar sa fiu si in cadrul legal. In acelasi timp nu imi doresc nici un fel de conflict cu societatea in care lucrez nici de natura legala nici de natura morala. Am relatii foarte bune si nu intentionez sa subminez in nici un fel buna desfasurare a firmei.

Multumesc.
Buna seara,

Codul CAEN al firmei in care sunt angajat este: Instalarea masinilor si echipamentelor industriale 3320.

Firma pe care ma gandeam sa o infiintez ar putea avea oricare din urmatoarele CAEN-uri:

Activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea 7112
Fabricarea altor articole din metal n.c.a. 2599

si cred ca as mai gasi cateva. In principiu, cam cu toate aceste CAEN-uri se poate face acelasi lucru: proiectare, executie si punere in functiune de dispozitive si masini folosite in industrie.

Buna ziua,

Am cautat mult raspunsuri pe internet la aceasta intrebare si inca nu am gasit un raspuns concret. Datele problemei sunt urmatoarele: sunt angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata intr-o societate comerciala (care nu imi apartine) si doresc sa infiintez o alta societate pe numele meu care sa aiba acelasi obiect de activitate cu firma in care lucrez. Codul CAEN o sa fie probabil diferit.

Ideea este ca pot obtine anumite contracte de la unii clienti care NU lucreaza cu firma in care sunt angajat acum iar pe de alta parte doresc sa raman angajat pentru ca ceea ce voi face pe firma va fi ocazional.

Mentionez ca alta posibilitate nu am pentru ca aceste firme nu accepta forme de colaborare gen PFA.

Exista vreo modalitate legala prin care sa pot face acest lucru? Va rog sa tineti cont de faptul ca nu intentionez sub nici o forma sa profit de pe urma societatii in care sunt angajat acum. Multumesc.