avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1897 soluții astăzi
Forum Activitate Costina72

Activitate Costina72

Magazia respectiva s-a construit in timp ce noi ne construiam casa, fara sa aiba acordul nostru.
Centrala s-a instalat tot atunci. Limita de inaltime a casei noastre se putea vedea, era deja la rosu.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu 2 probleme legate de vecinii mei:

1. Au gardul construit pe proprietatea lor, incepand de la limita dintre proprietati. In gard este inclus si zidul unei magazii din boltari, inalta de aprox 3 m, dreapta in partea dinspre noi (fara scurgere la acoperis). Casa noastra este amplasata (impus de primarie) la 4 m de aceasta constructie. Nu ni s-a cerut acordul.
Este legal sa fie construita in felul acesta? Legea spune ca trebuie sa fie la minim 60 cm de limita.
2. In aceasta magazie, la 6 m de casa noastra si aprox 10 m de casa lui, este centrala termica pe lemne si magazia de lemne (a inteles ca nu are voie sa le depoziteze in acelasi loc). Cosul centralei este cam la inaltimea geamurilor noastre de la etaj, cu cativa m sub coama casei noastre si a lui. Nu putem deschide geamurile, iar fumul este directionat din cauza amplasarii casei noastre la noi in curte, mirosul fiind greu de suportat.

Am incercat sa discutam cu vecinul, dar a refuzat sa modifice cosul. Imi puteti indica, va rog, care sunt legile care ar putea sa ma ajute sa demarez actiunile impotriva lor.

Va multumesc.

Va multumesc.