avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 816 soluții astăzi
Forum Activitate spotted

Activitate spotted

A) Nu a fost incheiat niciodata un contract de asistenta juridica cu avocat respectiv (si nic imi a fost propus niciodata) sau un contract de munca cu colaborator asta.

B) Niste lucrari nic au fost facut din colaborator asta, dar din sora ei si din alti (vorbim de colaborare forte ocasionale gen 3 zile, o saptamana) pentru ca ea nu sa descurca prea bine cu limba Engleza.
Dar, in acest calculu care ma fost trimis ea vrea sa fie platita pentru 8 ore de munca zilnice din Februarie cand firma nic era deschisa.

C) Servicii din avocata au fost prestatati fara ca imi sa cerut o plata din avocata avand in vedere ca este o relatia intre colaborator asta si avocata.


Acum pentru ca nu am vrut sa semnez un contract de coparticipatei cu colaborator asta, care era un contract de vexatorie in punctul de vedere al meu, m-au trimis:
1) factura din partea avocata;
2) calculu de ore muncite din acest colaborator (fara ca firma aiba un birou si are cum sa adovedesca niste ore muncite) cu care ea vrea sa merga in judecata.

Contractul de coparticipatei care imi a fost propus in punctul de vedere al meu era de vexatorie pentru ca:
1) nu este scris negru pe alb care sunt adrese de corespondenta si scrisa si de email;
2) nu sunt prevazute exit strategies, adica ce sa intempla daca una intre parti vrea sa resemneze contractul inainte de 1 an;
3) pentru fiecare activitate ar trebuit acordul colaboratorului asta care nu are nicio experiență in domeniu si nu are absolvit Bacalaureat (acest lucru imi a fost ascuns);
4) colaborator asta doar baga la dispositie niste lucruri:
a) casa ei pentru a dezvolta projecte;
b) un calcolator

si pentru asta imi a cerut 50% din profit. In momentul asta firma are 0 venituri.

Contractul nu spunea care sunt practic si obligatiei ei, si ce trebuie sa faca ea.
Practic eu munceam 90% singur si aduceam bani acasa gen, si ea doar baga la dispositie acesti lucruri...

Multumim




Buna Seara,
incerc scuze daca nu scriu limba Romana prea bine dar sunt strain. Am o problema care nu reusesc sa rezolv dupa ca am mers deja la 2 advocati aici in tara.

In Februarie am contactato o cunostinta pentru o colaborare cu niste proiecte, situri de e-commerce, consultanta in domeniu marketing, ecc.

Domnisoara avocata este o prietena de acesta cunostinta.

PARTEA 1 - CE VREA AVOCATA ASTA

Colaborare asta nu a mers bine de loc, pentru ca contractele facute din ea nu au fost facute in timp in care eu aveam nevoie, si toti cei care l-au citit (alti avocati, si prieteni al mei care au firme in domeniu IT) m-au zis ca au fost facuti prost. Clientul m-a si spus ca in cazul care am nevoie este disponibil sa faca o plangere in care scrie ca contractele primite nu erau valabil pentru ca nu aveau in vedere toti casuri posibili, ecc.

Avocata asta ma ajutat cu infintarea firmei (eu le am dat act constitutiv si ea ma aratat doar de ce caen aveam nevoie, dar ar trebuit si un control de la un alt contabil pentru ca defapt nic ea stia de ce CAEN aveam nevoie, si o angajata ei a venit cu mine o ora la ONRC pentru a inregistra firma), spatiu si contract respectiv au fost facuti la un alt birou, pentru ca pretul ei referitor la sediul social era prea scump.

Avocata pentru infintarea firmei si pentru ca l-am apelat la telefon o data referitor la un baiat ca ma aminatat grav (si ca ar trebuit sa ma platesca niste facturile) dupa 6 luni (firma a fost infintata in Aprile) ma cerut in jur de 1700 de euro.

In plus avocata asta a controlat 2 contracte care au fost descarcate de la mine din un site de un furnizor de si a schimbat doar niste cuvinte.

Asta e de fapt ce a facuto ea, dar in factura care am primit imi cere o plata pentru toti apeluri, ecc.


Cu asta, ma cerut 11000 de euro, bagand in factura si timp petrecut la ele (ele locuiesc impreuna) in care eu am facut si de mancare si avem mancat impreuna.

PARTEA 2: colaborator

Acesta cunostinta al mea (colaborator) m-avea spus ca ea avea si cateva examene de Drept, dar dupa prin site de Bacalaureat am descoperito ca ea nic are absolvit Bacalaureat.

Treaba care a facuto a fost facuta forte prost, si mereu ar trebuit sa cer la cineva sa controleza, sau sa la faca din nou. Pentru niste lucruri care ea nu stia, ea a platit sora ei.

Eu de fapt le am facut si un curs de SEO/Marketing si, in niste cazuri, sa le resplatesc pentru ajutor le am facut si eu niste consultante.


Situatia asta a avut loc dupa ca eu nu am vrut sa semnez un contract de joint venture cu ele, avend in vederea o posibilitate a obtine niste fonduri europene pentru un project pe care am lucrat eu singur 90%. In acest contract era scris pratic ca cunostinta asta baga la dispositie un spatiu si un calcolator, si eu ar trebuit sa fac bani si impartesc cu ea 50%. Nic erau prevazute exit strategies in cazul care eu doream sa inchid contractul respectiv daca de exemplu afacere nu mergea cum noi ne gandeam. Ce doream eu e ca in contract erau bagate exit strategies, de exemplu: in cazul care la firma nu merge si eu vreau sa ma retrag iti vand firma pe costul 0.
Si alt lucru care am vrut e ca si munca a fost impartita la 50% exact ca profit.

Cunostinta asta pana acum daca a produs macar 400 de euro e deja mult (cu treaba facuta efectiv). Vorbim de 400 de euro in 6 luni.

Avocata asta m-a trimis o factura in partea ei (de acest colaborator) de 11000 de euro in care spune ca ea a lucrat 8 ore pe zi din Februarie, cand firma nic era infintata si in timp care eu le am invatat defapt ceva. Firma nic are un punct de lucru, cum pote sa dimostreza ca ea a lucrat 8 ore pe zi?


In fine am primit 2 facturile una de 11000 de euro si una de 12000 de euro cam asa.


Ce trebuie sa fac?