avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1646 soluții astăzi
Forum Activitate octav11

Activitate octav11

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca ma puteti lamuri in legatura cu cateva aspecte:

1. Recent pe o strada din Bucuresti (nu o sa precizez momentan numele), sector 2 - o strada care nu are nici 60m din intersectie ( se infunda ) - Recent, au fost montate 7semne de circulatie cu oprirea interzisa.
Pe strada respectiva sunt 2 case si 3 blocuri de locuinte tip vila.
Cativa au parcare proprie dar noi restul (majoritatea) nu avem locuri de parcare, singurele locuri fiind trotuarul pe care au fost puse semnele de circulatie si acei stalpi.
Probabil ca cei care aveau deja parcari interioare au facut aceasta cerere la Primarie dar cu noi (majoritatea) cum ramane? Dezvoltatorul nu a pus la dispozitie locuri de parcare nici macar contra cost. ( Sau in fine, exista o varianta dar nu a luat nimeni avand in vedere enorma suma de 30.000euro).

As vrea sa stiu in ce masura putem sa facem o plangere la Primarie sau Politie pentru a scoate acei stalpi cat si semnele de circulatie (eu stiu ca se montau din 50 in 50metri). E un drum public pe care nu se circula foarte mult decat de riverani si mi se parea normal sa am posibilitatea sa parchez avand in vedere ca nu deranjez cu nimic (atat pietonii cat si pe cei care aveau locurile de parcare - in fata caselor sau parcari interioare ).

Va rog sa imi spuneti cum se poate proceda si daca se poate face legal acest lucru.

2. Inainte de intrarea pe strada mentionata mai sus, este un GPL montat la nici 100m de blocuri. As vrea sa stiu cum se poate face o sesizare la Primarie sau in alta parte astfel incat sa verificam mai cu atentie cum a fost primita autorizatia de functionare a acestui GPL atat de aproape de blocuri si de parcarea unor blocuri. Accesul pe strada infundata de care va spuneam mai sus se face pe o straduta (pe care parcam si masinile) care este la distanta de ~5m pana in statia GPL.
Pe locul acelei statii s-ar putea construii parcari sau orice altceva astfel incat sa nu mai prezinte un pericol public.

Va rog sa imi spuneti cum se poate proceda in ambele cazuri.
Probabil ca incerc sa ma lupt cu morile de vant dar mi se pare nesimtire.