avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 845 soluții astăzi
Forum Activitate avocatuser

Activitate avocatuser

Multumesc pentru raspuns.

Nu este chiar asa de simplu:
Exemplu: daca are loc o investitie aceasta se imparte locatarilor conform cotei indivize
Sau daca un proprietar care detine doar un apartament acesta este fortat sa achite prin cota sa lucrari la parcarea subterana chiar daca acesta nu detine un loc acolo.
Dar pana si acest lucru poate fi pe jumatate adevarat deoarece acest proprietar detine cote din partile comune(cai de acces) ale parcarii subterane.

Problema este ca nu sunt diferentiati proprietarii si cotele lor.

Iar cheltuielile sunt cat se poate de diverse:
- energie electrica spatii comune
- apa rece spatii comune (udat spatii comune)
- paza
- contract de management
- salarii asociatie proprietari
- remuneratie CEX
- mentenata (lifturi si alte electrice)
- investitii
- diverse
- ETC

Cat despre gradini calculele sunt simple: spre asociatie nu se platesc sume, invocand ca acestea nu intra la calculul intretinerii...?
Pata se face implicit de toti proprietarii prin neincluderea lor in calcul (cheltuielile se impart la o suprafata mai mica)
Problema este ca nu vor sa remedieze aceasta nedreptate iar eu personal nu stiu ce alte cai, decat justitia, am la indemana.

Si o alta intrebare:
Cand (momentul la care) esti obligat sa introduci alte suprafete (dpdv dezvoltator) in calculul intretinerii cartierului (sa le predai catre administratie)?
Exemplu: Esti dezvoltator care extinzi un cartier existent cu blocuri aditionale, care este momentul la care noile suprafete intra in calculul impartirii cheltuielilor comune?
Blocurile exista (au fost deja contruite) dar nu sunt vandute, sunt in continuare detinute de dezvoltator.
Si aceste blocuri beneficiaza de iluminat, paza si putem spune si de investitii pe suprafata comuna.
Nu cunosc daca acestea sunt impartite sau nu in apartamente.

Multumesc.
Buna ziua,

Eu locuiesc in cadrul unui ansamblu rezidential nou ca si varsta.
Acest ansamblu are in componenta sa urmatoarele tipuri de proprietati:
- Apartamente proprietate individuala – CVC
- Boxe proprietate individuala – CVC
- Locuri de parcare subterane – proprietate individuala CVC
- Locuri de parcare supraterana – proprietate individuala CVC
- Teren aflat in proprietate exclusiva (Gradini pentru apartamentele de la parterul blocului) CVC
- Teren de joaca si cai de acces dar acestea sunt comune.

Clarificari calcul actual intretinere:
• Suprafata apartament [m²] + Suprafate boxa [m²] = Suprafata totala [m²] detinut de proprietar
Suma totala a apartamentelor [m²] si boxelor [m²] din cartier = Suprafata totala utila cartier [m²]
[m²] proprietar/ [m²] cartier = 0,18% cota indiviza care se foloseste la impartirea tuturor cheltuielilor comune

Din acest calcul lipsesc foarte multe proprietati detinute de diversi proprietari (cu o distributie total inegala)
Sunt proprietari care detin doar apartamente iar alti proprietari care detin sute de [m²] de gradina + x locuri de parcare.
Daca luam 2 proprietari(cu proprietati diferite) dar cu aceeasi suprafa de apartament si aceeasi suprafata de boxa ei platesc la asociatie aceeasi intretinere.
In acest mod sunt prejudiciati proprietarii de apartamente si boxe care nu detin alte proprietati in cartier.
Din calcul lipsesc proprietati ca: locuri de parcare (supraterane si subterane), gradini de la parterul blocurilor (aceste gradini nu sunt comune).
Prin insumarea acestor suprafete reiese o suprafata uriasa (care nu este comuna).

Am intrebat administratorul si acesta imi zice ca actioneaza in temeiul legii 230/2007 – si ca acest tip de suprafete nu au suprafta utila si ca “nu contin pereti – nu sunt constructii” !?!?.
Hotararile AGOA nu trateaza explicit aceste proprietati!

Concluzie: pot detine toate locuri de parcare + gradinile din cartier si nu platesc nimic la asociatie!?! Este posibil asa ceva?
Acest tip proprietati (locuri parcare, gradini) beneficiaza de: Iluminat cartier, paza cartier si altele?
Mentionez ca avem si un “Regulament de coproprietate - ROI” parte din CVC care nu se respecta. In acel regulament acest tip de suprafete trebuie sa achite conform cotelor detinute.
Ce putere juridica are acest tip de regulament de coproprietate care a fost semnat de Vanzator si Cumparator?

Care sunt pasii legali spre elucidarea acestui caz?

Multumesc.