avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate tibulcamarius

Activitate tibulcamarius

Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Va multumesc mult! O zi buna!
Buna seara!
As vrea sa stiu daca beneficiez de indemnizatie pentru crestrea copilului in conditiile in care am lucrat 1 an si 3 luni la o firma, apoi, pe data de 14 ale lunii mi s-a incheiat contractul la aceasta firma si mi s-a deschis la cealalta firma pe data de 18 ale aceleiasi luni. Eu trebuie sa nasc la inceputul lunii aprilie, iar un an de munca la aceasta a doua firma il fac undeva pe la sfarsitul lunii aprilie.
Va multumesc!
Buna ziua!
Multumesc pentru raspuns.
Am fost insa, asa cum am precizat, la tribunal (Palatul de Justitie din Suceava) si acolo mi s-a spus ceea ce am scris mai sus. Tocmai despre acel ”exequator” mi s-a vorbit. Nu-i problema, pot sa merg si pana la primarie sa vad ce mi se spune de acolo.
Buna ziua!
As vrea sa stiu care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez pentru a-mi fi recunoscuta o sentinta data in Spania in legatura cu custodia copilului.
In Spania am obtinut custodia copilului prin sentinta la un proces (mama a abandonat copilul), si vreau sa vin acasa, in Romania, insa mi s-a spus ca nu ma voi putea intoarce cu copilul in Spania, intrucat nu mi se recunoaste sentinta din Spania.
Mentionez ca am fost deja la tribunal unde mi s-a dat o cerere pe care trebuie sa o completez (ceva pentru deschiderea unui proces de recunoastere), dar nu stiu exact ce trebuie sa fac dupa ce completez cererea. Mi s-a spus doar ca trebuie sa o depun la tribunal. Nu stiu insa ce trebuie sa mai contina acel dosar. Mai mentionez ca nu voi angaja avocat, as vrea sa fac treaba asta de unul singur, pentru ca de la tribunal mi s-a spus ca nu este obligatoriu sa fie un avocat. De asemenea, trebuie specificat faptul ca nu eu sunt persoana in cauza, ci, prin procura, persoana in cauza ma desemneaza pe mine sa rezolv aceasta problema. As vrea sa stiu daca mai este nevoie de ceva in plus pentru ca sa il pot reprezenta pe cel in cauza.
Va multumesc!