avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters373086

Activitate ContSters373086

Suspiciunile mele au mult mai multe aspecte la bază, dar mesajul pe care l-am postat iniţial era destul de lung ca să înşir şi altele. Cererea de intervenţie presupun că a fost admisă, deoarece apar la părţi în calitate de "intervenient". Iar procesul este deja la al 5-lea termen şi avocatul s-a prezentat doar la primul (presupun că atunci s-a perezentat, deparece a depus cererea de intervenţie). Eu am şi discutat cu el şi i-am spus că doresc să susţină şi verbal, la proces, toate cele scrise în cerere şi mi-a spus că evident că aşa se va întâmpla, deci pană i-am plătit a fost totul OK, după ce i-am plătit nu mai mişcă nimic. În plus, când am văzut că nu dă niciun semn l-am sunat timp de o săptamana inainte de unul dintre termene, i-am trimis si email-uri si NU a vrut sa raspundă. Asta - repet - în condiţiile in care la sfatul lui m-am băgat in acest proces, mi-a spus că este unul dintre cazurile in care este absolut sigur ca va caştiga...
Buna ziua, va adresez rugamintea sa ma ajutati in urmatoarea problema. In urma cu aproape un an de zile am facut cerere de interventie principala intr-un proces, fiind reprezentat de un domn avocat. In momentul cand am angajat avocatul, mi-a placut destul de mult, mi s-a parut serios si bine pregatit profesional. I-am platit la semnarea contractului tot onorariul solicitat, fara nici macar sa-l negociez, şi am facut acest lucru cu increderea ca ma va reprezenta asa cum trebuie (mai ales ca m-a asigurat ca nu exista niciun motiv pentru care sa nu am castig de cauza). Din pacate, lucrurile s-au schimbat aproape radical destul de curand. Am "tras" de avocat sa redacteze cererea de interventie care a fost gata, în forma finala, cu o zi inainte de proces (deşi contractul îl încheiasem cu circa 2-3 luni inainte şi îmi promitea, la fiecare convorbire, ca o va redacta "in doua zile"). Situatia a devenit si mai neplacuta cand am constatat ca ma minte cu neruşinare şi nu se prezinta la proces (mi-a spus ca procesul s-a amanat pentru ca una dintre partile implicate, şi anume o institutie publica, nu fusese citata, pentru ca sa aflu din "încheierea de şedinţă" postată pe portalul instanţelor că procesul s-a amânat din cauza mea, pentru că eu nu aş fi fost citat?!?). Am senzaţia ca a căzut la înţelegere cu partea adversă (partea adversa este o rudă a mea şi îi recunosc modul de "operare", aşa obişnuieşte să facă). Fireşte, nu am vreo dovadă palpabilă, dar sunt sigur că despre aşa ceva este vorba. În curând am alt termen şi mi-e tare teamă că va "juca" de cealaltă parte, fie că nu se va prezenta, fie că va susţine deliberat ceva care să fie în avantajul părţii adverse. Eu locuiesc în Craiova, la distanţă destul de mare de locul în care se desfăşoară procesul (Iaşi) şi nu pot merge acolo (nu pot lipsi sub nicio formă de la serviciu). Vă rog mult să mă ajutaţi şi să-mi spuneţi ce pot face, sunt efectiv bulversată, nu-mi vine să cred că se poate întâmpla aşa ceva, ştiu că există nişte norme de conduită pentru un avocat, un statut al profesiei. Timpul este prea scurt să mă adresez altui avocat şi, în plus, i-am plătit onorariul integral pentru redactarea cererii de intervenţie şi pentru reprezentare (onorariu mult mai mare decât mi-au cerut alţi avocaţi, dar - aşa cum am spus - am avut încredere că este un bun profesionist, nu m-am gândit nicio clipă că se va întâmpla ceea ce s-a întâmplat). Vă mulţumesc şi vă rog să mă ajutaţi cu un răspuns.