avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate Vallly

Activitate Vallly

multumesc pentru tot!:thumbup:
imi puteti recomanda un avocat, va rog! :luck:
multumesc pentru raspunsuri!
:)
mama nu are nici un drept chiar daca tatal meu este proprietar prin hotarare judecatoreasca obtinuta acum 4 ani in urma uni proces de uzucapiune?
Buna ziua,

suntem intr-o perioada disperata...
locuiesc impreuna cu sotul meu, copilul in varsta de 1an si8luni, sora mea, mama mea si tatal meu in casa parintilor. Casa a fost a bunicii mele din partea tatalui si prin hotarare judecatoreasca in urma unui proces de uzucapiune este pe numele tatalui meu.

de cand ne stim traim intr-un calvar...de mici copii...este alcoolic si 10 luni din an este beat; ne terorizeaza verbal, ne da afara din casa, ne cere bani (nu lucreaza de forte multi ani), ne trimitea sa-i luam alcool (acum se duce singur beta cu masina), scandaluri, aruncat si spart diverse din casa, trezit noaptea...copilaria am trait-o cand cu el, cand la bunicii, cand cu chirie...nu am avut alta posibilitate sa ne mutam din motive financiare si de sanatate a mamei ( operatii timp de 10 ani tumoarea la stomac, taiat intestine, scos splina, ocluzie intestinala, fibrom uterin...)

am crescut, eu m-am casatorit si acum 7 ani ne-am mutat impreuna cu el, am renovat complet casa crezand ca va fi bine si se va schimba cum multi altii au reusit...a fost relativ pana a aparut copilul (inainte plecam de acasa in per de crizele de alcool si nebunie)(daca nici nepotica nu l-a schimbat nu cred ca mai exista alta cale) si a devenit insuportabil, bea din ce in ce mai des, tipa, urla de fata cu copilul, vomita prin casa, intra incalta, ne jigneste de cate ori ne vede fara a avea vreun motiv ; nimeni nu l-a jignit, nu l-a lovit, nu i-am spus absolut nimic, iar el gaseste tot felul de "motive" de cearta...toti vecinii si rudele il stiu; nu lucreaza, nu face absolut nimic in casa, decat fumeaza, bea si face scandaluri;
cand sunt perioadele de "repaus alcool" sunt lapte si miere toti - 2-3 luni pe an; nu se mai poate trai asa - mai ales cu un copil mic care nu poate creste intr-un astfel de mediu;

nu stiu cum ar trebui sa procedam: stiu ca noi,copiii nu avem nici un drept asupra casei, dar mama mea (este dobandit in timpul casatoriei, iar tot ce este facut in casa in ultimii 30 de ani s-a facut de mama, apoi de noi, copiii)???
vrem sa ne mutam cat mai repede cu chirie pentru ca ne-a terminat phsihic pe toti!
ne putam muta acum, si apoi sa intenteze mama divortul? poate vinde casa? cum sa facem?

multumim mult pentru rabdare si sfaturi!