avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1025 soluții astăzi
Forum Activitate Alex_a9

Activitate Alex_a9

Buna ziua. În urma cu ceva timp am intentionat sa achizitionez o locuinta, asa ca am inceput sa caut cateva anunturi pe internet cu apartamente de vanzare. Printre anunturile gasite am dat de unul la care am sunat si aparent era un agent imobiliar. A doua zi am fost cu acesta si am vizitat cateva apartamente si a ramas sa il contactam daca suntem interesati de ce ne-a aratat el. Acesta ne-a completat un document care a atestat ca am vazut apartamentele x situate la adresele vizitate, pe care l-am semnat si am pastrat o copie si eu.

Ulterior am mai vizitat singuri, fara agent si alte apartamente prin oras, iar din intamplare am vazut unul care ne-a placut intr-o zona in care am vazut un apartament cu agentul respectiv. Apartamentul nu era in blocurile vazute cu agentul (deci nu era trecut nici in documentul completat de el) ci in apropierea unuia dintre blocuri, la aproxmativ 200 - 300 m de acesta. Am decis sa cumpar apartamentul (l-am achizitionat direct de la constructor) si am inceput renovarea lui, insa dupa cateva zile din intamplare ne-am intalnit cu agentul respectiv, care ulterior ne-a sunat sa ne ceara socoteala ca nu l-am contactat sa ne intermedieze in achizitionarea apartamentului, care se afla in apropierea blocului vazut cu el, reprosandu-ne ca avem o obligatie fata de (el vinde apartamente si in imobilul acesta).

De atunci a mai insistat de cateva ori sa ne intalnim pentru un comison pe care pretinde ca i-l datoram.

Deoarece apartamentuul respectiv se afla intr-un imobil pe care nu l-am vazut cu agentul am considerat ca nu avem nici un fel de obligatie fata de el.

Am vreo obligatie fata de el/fata de agentia la care lucreaza ? Ii datorez ceva in mod legal, sau doar incearca sa scoata ceva de la mine ilegal? Practic imobilul respectiv nu figureaza in contractul de imobile, vazute cu agentia la care lucreaza el, pe care l-am incheiat/semnat, deoarece e doar in zona, aproape de blocul acela pe care l-am vazut cu el.

Are vreun drept sa imi ceara comision pentru un apartament situat doar in apropierea unuia pe care l-am vazut cu el ?