avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate DnaMagda

Activitate DnaMagda

Buna ziua! Va contactez in legatura cu o posibila autorizatie de mediu. Zic posibila pentru ca nu stiu sigur daca as avea nevoie de aceasta sau nu. Sa va explic despre ce este vorba:
O firma internationala, cu sediul in Norvegia,(firma mama) pentru a-si putea desfasura activitatea in Romania, a fost nevoita sa infiinteze o firma la nivel local. Intre firma locala si firma mama exista un contract de colaborare. Firma aceasta locala se ocupa de partea administrativa a firmei mama dar la nivel local. Pentru prestarea serviciilor, s-a apelat la menpower, o firma care asigura forta de munca pentru firma mama. De asemeni intre firma mama si firma raspunzatoare de forta de munca exista un contract de colaborare. Uneori angajatii firmei raspunzatoare de forta de munca isi desfasoara activitatea in cadrul societatii administrative (doar cateva zile).
Intrebarea este: Ar trebui facut si un contract de colaborare intre cele doua firme din Romania care presteaza servicii pentru firma mama din Norvegia? sau e suficient ca fiecare din ele are contract cu firma mama?
O alta problema ar fi autorizatia de mediu. Inca nu stim daca am avea nevoie de asa ceva. Pentru prestarea serviciilor de investigare, angajatii folosesc mici cantitati de substante chimice pentru analiza probelor de sol. Ideea e ca aceste substante chimice sunt furnizate de firma din Norvegia. Ei le achizitioneaza, ei le furnizeaza. Aici se folosesc pentru analiza.Ma intereseaza urmatoarele aspecte:
IN cazul in care aceste substante chimice nu sunt inregistrate pe firma din Romania, am avea nevoie de autorizatie de mediu?
Daca da, care sunt pasii in vederea obtinerii?