avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate adi8i

Activitate adi8i

Am studii economice superioare, deci as putea tine contabilitatea.

Nu sunt convins cum sta treaba cu SRL-ul. Dupa ce deschid firma, actele necesare stiu care sunt.

Nu am cheltuieli, sau sa presupunem ca o sa fie de maxim 100 lei / luna.
Srl asociat unic, fara angajati, eu sunt si administrator.

9. Platesc 3% impozit pe venit. Se calculeaza si se plateste lunar / anual / trimestrial ?
10. Trebuie sa platesc CASS si CAS ? Daca da cum? Pot sa platesc lunar din contul firmei ? Trebuie sa ma inregistrez separat ?


Ar fi bun un model, dar nu am gasit nimic inca. Nu vreau sa deschid firma si dupa sa-mi bat capul cu fel de fel de chestii, e mai bine sa stiu de la inceput ce am de facut. Mai pe scurt:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eu: 23 de ani, licentiat in Stiinte Economice
Activitate: Freelancer: ( web development, blogging, adsense deci activitati independente )

Primesc banii in paypal, o data pe luna.

Venit lunar: 1400 lei
Venit anual: 16800 lei

Cheltuieli: 0

Variante: PFA sau SRL

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Cum ar arata activitatea dupa infintarea unei dintre variante? Adica ce am de facut dupa?

PFA:

Platesc taxele in 4 rate egale pana in data de 25.

25 martie - 672 lei + 231 lei + 441 lei = 1344
25 iunie - 672 lei + 231 lei + 441 lei = 1344
25 septembrie - 672 lei + 231 lei + 441 lei = 1344
25 decembrie - 672 lei + 231 lei + 441 lei = 1344

16800 - 5376 = 11 424

SRL:

Impozit pe venit 3%:

16800 * 3% = 504

Astea cum se platesc lunar ?

Sanatate: 5.5% : 924 lei
Pensii 10.5% : 1764

16800 - 3192 = 13 608




Salut.

- O sa obtin venituri din activitati de freelance (web development) si am nevoie sa inregistrez un PFA sau SRL. SRL pare mai convenabil.

- O sa primesc bani de la o persoana din Australia ( persoana juridica) prin paypal. Dar pe viitor este posibil sa lucrez si pe site-uri de freelance sau sa am venituri din adsense.

- Venitul lunar aproximat este de 1400 lei. Primesc banii in AUD.

- Am 23 de ani. Am absolvit facultatea de Finante si Banci.

- Lucrez singur, nu o sa am angajati foarte curand.

- O sa emit o factura / luna (asta e toata activitatea ce tine de contabilitate).

Am nevoie de raspunsuri concrete.

1. Ce este mai rentabil PFA, SRL sau alte variante ?
2. In cazul SRL fara angajati, pot sa aleg impozitul pe venit, de 3% ?
3. Ma incadrez pentru SRL - D sau acolo trebuie obligatoriu sa am angajati ?
4. Pot sa tin singur contabilitatea, fara nici un fel de contabil? Avand in vedere ca activitatea este restransa si am studii economice ?
5. Care ar fi codul caen potrivit, un cod mai general pentru activitatile pe internet ? Ideal ar fi sa incadreze ambele activitati, web development si adsense.
6. O sa am nevoie si de o parte din bani pentru cheltuieli personale sunt modalitati de a accesa banii, in afara dividendelor ? Solutii realiste si legale, fara cheltuieli umflate si asa mai departe.
7. Sediul firmei va fi la domiciliu, nu sunt eu titularul, am nevoie de contract de inchiriere facut de un notar ?
8. Pentru datele pe care le-am enumerat mai sus ce a-ti recomanda ?