avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 917 soluții astăzi
Forum Activitate stclip

Activitate stclip

multumesc
Multumesc pentru raspuns,
Ma intereseaza sa aflu daca din Hotărârea nr. 286/2011 pentru aprobarea Regulamentului-cadru privind stabilirea principiilor generale de ocupare a unui post vacant sau temporar vacant corespunzător funcţiilor contractuale şi a criteriilor de promovare în grade sau trepte profesionale imediat superioare a personalului contractual din sectorul bugetar plătit din fonduri publice, in cazul meu fiind pe functie de casier , singur pentru promovare, post de inspector existent si neocupat se aplica art .41 care spune:
(1) Prin promovare se asigură evoluţia în carieră a personalului contractual, prin trecerea într-un grad, o treaptă profesională sau funcţie superior/superioară.
(2) Promovarea persoanelor încadrate cu contract individual de muncă în grade sau trepte profesionale se face, de regulă, pe un post vacant sau temporar vacant, iar în situaţia în care nu există un asemenea post se face prin transformarea postului din statul de funcţii în care acestea sunt încadrate într-unul de nivel imediat superior.
(3) Promovarea în grade sau trepte profesionale a personalului contractual din sectorul bugetar se face prin examen.
Pot fi promovat doar prin examen?
Buna ziua!
Sunt angajat pe functie de casier cu o vechime de peste 8 ani la un serviciu public, in aceasta perioada am absolvit o facultate de contabilitate si informatica de gestiune cu diploma de licenta, un program de master in domeniul contabilitate, expertiza si audit cu diploma de master, un curs postuniversitar in domeniul imbunatatirii proceselor si am efectuat la locul de munca cam tot ce se putea in domeniul financiar contabil specific profilului serviciului. Intrebarea mea este daca pot sa fiu promovat conform legilor in vigoare pe functie de inspector de specialitate in domeniul contabil ( functie existenta si neocupata) de pe casier.
Va multumesc.