avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Activitate Cristian351

Activitate Cristian351

Va solicit ajutorul pentru a primi detalii cu privire la infiintarea unui magazin cu functionare in regim de consignatie.Am citit in forum cateva posturi pe aceasta tema, dar erau relativ vechi si banuiesc ca intre timp si legislatia s a schimbat partial.
Profilul afacerii ar fi comertul: a) in regim de consignatie a obiectelor handmade, obiecte de arta in special lucruri vechi;b) articole vechi achizitionate de la persoane fizice din piete sau acasa sau juridice gen articole second hand decorative
Intrebarile mele ar fi:
1. Care ar putea fi statutul firmei?PFA , SRL desigur, dar care ar fi avantajul unui SRL vs PFA?
2.Avand in vedere ca produsele sunt achizitionate in regim de consignatie, de la persoane fizce banuiesc ca bunurile vor fi primite in baza unui document de custodie si a unui contract , iar ulteior dupa vanzare vor intra in gestiune, sau?TVA-ul cum se va plati?De catre mine ca firma proportional cu valoarea comisionului perceput?In situatia aceasta, la vanzare, in acest regim cum voi putea da un document de garantie de exemplu pt o statueta sau o pictura daca clientul initial nu detine?Este obligatoriu?Clientul este obligat sa imi aduca un document de origine?
2. As putea sa vand in magazin si obiecte achizitionate din targuri fara documente de origine?Nu imi explic cum as putea sa fac intrare pe aceste obiecte(sunt si coletionar de obiecte si mereu am incercat sa obtin un document de vanzare cumparare de la vanzatorii din piete, am facut un model tip unde vanzatorul urma sa completeze numele, cnp etc dar, sincer pe langa faptul ca se uitau la mine ca si un anafist sau politist mai ca ma luau si la fuga :) ) Sunt de acord ca piata nu este o tranzactie legala % , deoarece nu este fiscalizata dar ...
3.Cred ca are legatura cu punctul 2, aici ma refer la achizitia din alte targuri UE , unde se gasesc produse de calitate, cum as putea sa le transport in legalitate in tara?Si la fel, situatie in care nu primesc documente de vanzare...e punctul 2
Multumesc anticipat pentru raspunsuri,
p.s. situatie in care exista in forum o persoana care mi-ar putea acorda consultanta in Arad pe aceasta tema contra cost, ar fi foarte bine