avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate valentinionita

Activitate valentinionita

Discuție OUG 34/2013
Conform ordonantei din titlu , suprafata de pasuni inregistrata la 1 ianuarie 2007 trebuie conservata si asta se traduce prin imposibilitatea schimbarii destinatiei terenului catalogat ca atare. Problema pe care o ridic este urmatoarea: Suprafete mari de pasune , in zonele montane au fost parcelate, vandute si construite pana la intrarea in vigoare a legii 250/2011 care interzicea PUZ-urile private pt suprafte mai mici de 10 mii de metri patrati. Deci suprafata de pasuni inregistrata la 1 ianuarie 2007 nu mai corespunde cu cea din 2015. Eu sunt proprietarul unei pasuni de o mie de metrii patrati pe care nu pot lua subventie pt ca suprafata e prea mica, pe care nu o pot construi pt ca e pasune si pe care nu o pot convertii in livada , sa zicem, pt ca oug 34/2013 nu imi permite schimbarea destinatiei pasunii. Acesta suprafata a fost o parcela din 7 ,dezmembrate in 2010, dintr-o pasune . O parte din vecinii mei au construit ,legal ,pe parcelele lor, pt ca au depus actele innainte de legea 250/2011. Eu sunt acum in imposibilitatea de a folosii acel teren in orice scop si ma intrebam daca nu pot da statul in judecata pentru ingradirea dreptului de proprietate prin ingradirea componentei de servitute asupra terenului. Mentionez ca pe terenul meu pasc vacile altora si ca nu il pot imprejmuii pentru ca asta implica autorizatie de la primarie.
Rezumat:
- teren 1000 mp achizitionat 2010 cand legea permitea schimbarea destinatiei pasunilor
-legea 250/2011 interzice schimbarea destinatiei ternurilor extravilane sub zece mii mp
- OUG 34/2013 renunta la criteriul de 10 mii de mp si revine la legea valabila in 2010 dar nu permite schimbarea destinatiei pasunilor care trebuie pastrate la cuantumul din 2007 care oricum nu mai e valabil
- APIA nu subventioneaza suprafete mai mici de 1100 ( o mie si o suta )mp asta in cazul in care e pepiniera deci nu ma incadrez la subventii
Multumesc