avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Activitate radu129

Activitate radu129

Răspuns la discuția Problema enel/primarie
ynocentta a scris:

Autoritatea competenta in executarea instalatiei de energie electrica este autoritatea publica locala=primaria,care dispune masuri in sarcina furnizorului de energie=regia din subordine
Referitor la recuperare prejudiciu datorat sustragerii bunurilor din proprietate,acesta este conditionat de concluziile politiei/parchetului ,daca se identifica autorul spargerii,eventual il puteti actiona in instanta
Si aici este o problema deoarece exista posibilitatea ca acesta sa nu detina bunuri in evidenta,respectiv sa nu poata fi executat-situatie in care dv ramaneti cu prejudiciul nerecuperat

Consider ca furtul bunurilor a survenit din lipsa curentului, care era de datoria primariei sa fie instalat/pus. Din acest motiv, poate primaria sa fie tinuta raspunzatoare pentru furtul bunurilor?

Buna ziua.

As dori sa primescu un sfat in legatura cu urmatoare situatie:
Sunt de ceva vrem in situatia in care am construit o casa pe un teren intravilan pe care nu exista curent electric(ultimul stalp de pe strada fiind la 120m de casa mea). Din punct de vedere al actelor, sunt in perfecta legalitate.

Acum, am fost de nenumarate ori la primarie pentru a clarifica situatia si sa aflu cand se va pune curent dar din pacate de fiecare data aud numai minciuni si promisiuni care sunt sigur ca nu o sa se adevereasca, mentionez ca asta se intampla de cativa ani buni. In plus, am participat la o discutie pe care a avut-o primaria cu enel-ul si s-a semnat un contract de punere a curentului pana pe in martie 2016 cu plata in rate de catre primarie. Am aflat acum o saptamana ca prima rata nu a fost platita, ceea ce era de asteptat din partea primariei.

Intre timp, am fost jefuit, avand in vedere ca locul nu este locuibil casa a fost sparta si furate destule.

Intrebarea mea este impotriva cui ar trebui sa ma indrept cu o actiune in judecata pentru a se pune curent si daca exista vreo posibilitate de a obtine despagubirea prejudiciului in urma furtului.