avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate Cica_m11

Activitate Cica_m11

Buna seara! Va multumesc pentru raspunsuri. As dori sa mentionez ca nu detin o asigurare CASCO pentru autoturismul meu, deci toate cheltuielile de reparatie vor fi suportate de mine. Mai trebuie sa astept in acest caz vreo constatare? Multumesc!
Buna seara! Voi fi recunoscator pentru raspuns la urmatoarele intrebari.
Acum o saptamana am fost implicat intr-un accident de circulatie, am tamponat un autoturism ca urmare a nerespectarii distantei dintre vehicule. Politia mi-a intocmit dosar de cercetare penala, intrucat pasagerul din celalalt autoturism a fost transportat la spital acuzand dureri la nivelul gatului, deci accident cu victima. S-a stabilit in urma investigatiilor medicale ca victima nu necesita nici un fel de ingrijiri, sau spitalizare. Permisul meu (eliberat de autoritatile din Rep. Moldova) a fost retinut, mi s-a eliberat o dovada cu drept de circulatie valabila 15 zile - cu posibilitate de prelungire cu cate 30 de zile din momentul expirarii.
Intrebari:
1. Pe baza autorizatiei de reparatii eliberata de politie, pot sa-mi repar deja masina, sau trebuie sa astept solutionarea dosarului? Celuilalt sofer i s-a spus ca isi va putea repara masina abia dupa primirea solutiei dosarului (pe baza RCA-ului meu).
2. Politistii mi-au spus ca imediat ce dosarul se intoarce de la secretariatul procuraturii, ei il vor clasa cu "neinceperea urmaririi penale". Cat timp dureaza de regula solutionarea cazului, in asemenea situatie?
3. Exista vreo posibilitate de a mi se inapoia permisul, emis de autoritati straine, inainte de solutionarea dosarului, pentru a ma putea deplasa cu masina in Republica Moldova?
Va multumesc!