avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 967 soluții astăzi
Forum Activitate cezarcezar1

Activitate cezarcezar1

Cu aceeasi problema ma confrunt si eu . Nu pot obtine licenta pentru platforma auto de 3.5 T , iar cand vad ISCTR -ul imi cam tresare inima .
Am auzit de colegi pe care i-au oprit si amenintat cu amenzi , dar nu am auzit sa se lase cu altceva , inafara de amenintari .
Daca stie cineva cum se obtine acea licenta , sau daca e sigur ca nu trebuie acea licenta , rugam sa ne lumineze !
Buna ziua . Astazi am fost oprit de ISCTR , in timp ce conduceam o autoplatforma de 3.5 T , incarcata cu o masina mica . Mi s-a cerut licenta de transport ( nu auzisem de asa ceva la 3.5T ) . In fine , nu mi s-a dat amenda , am fost doar avertizat sa nu mai fiu prins in trafic fara a avea licenta , ptr. ca din ianuarie o sa dea amenzi .
Dupa .. am fost la ARR .. am intrebat de licenta .. mi s-a spus ca se da .. doar ca trebuie sa scrie in cartea masinii ca este intrebuintata la a cara " masini defecte sau avariate " . La mine nu scrie asa ceva , scrie doar BA- Transport auto .
Intrebarea este : Chiar trebuie acea licenta , la autoplatforme , <= 3.5T ?
Daca trebuie , iar ptr. masina mea nu se poate obtine , ce mai pot face cu ea ? Sa transport doar masini in stare buna ( care nu sunt defecte , nici avariate ) ?
Ce fac spre ex. cei din Ucraina , Rep. Moldova , care aduc masini din Germania s tranziteaza tara noastra , iar in tara lor nu se dau / nu se cere / nu au licenta ?

Va multumesc anticipat .
Sper sa ma lumineze cineva .
ConsuelaScarlat a scris:

Trebuie sa conteste decizia de impunere in termen de 30 de zile la institutia emitenta. Procesul verbal de sechestru se contesta la judecatoria in raza careia are sediul organul emitent. Din cate inteleg, parintii dumneavoastra au fost de buna-credinta, inregistrand in contabilitate acele facturi.Nu li se poate imputa lor infractiunile altor persoane. Aveti grija ca de obicei, acel proces verbal al ANAF-ului se trimite si la Parchet, pt a se cerceta eventualele infractiuni de evaziune fiscala


Va multumesc mult pentru raspuns .
Ati mai intalnit astfel de cazuri ?
Ei sunt speriati rau ....pentru ca suma este mare ..
Buna ziua .
Nu ma pricep la contabilitate / nici juridic .. dar as vrea sa va expun problema parintilor mei , poate a mai intalnit-o cineva , sau poate stie cineva cum ar putea iesi din impas , sau pe cineva care i-ar putea ajuta .

Au avut ceva probleme cu un fost angajat , care a fost prins furand din firma si dat afara . Acesta , nemultumit i-a dat in judecata ... a facut numeroase plangeri la ANAF , DNA etc ...
Printre altele , cei de la ANAF au facut un control incrucisat si s-a constatat ca parintii meu cumparau marfa din Dragonul Rosu , pe care le vindeau la magazinele lor . Au inregistrat in ultimii ani numeroase facturi pe care i le-au dat chinezii , cei ce vindeau en gross in Bucuresti , dar care au fost inregistrare doar de catre parintii mei ... firmele existand , dar nu erau nicidecum ale acestora , deci cumva... acestia le-au dat facturi false .
Suma .. este imensa , pentru ca s-a adunat din mai multi ani , si li s-a pus sechestru pe bunuri ( case , masini etc .. ) .

A mai patit cineva asa ceva ?
Stie cineva vreo posibila rezolvare , idee ... ?
Poate stiti vreoun avocat care s-a mai ocupat de astfel de cazuri ?
Va multumesc anticipat !