avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1409 soluții astăzi
Forum Activitate romanescumaria

Activitate romanescumaria

Buna ziua.In anul 2008 am contractat un credit de nevoi personale in valoare de 23000 de lei si in 2009 unul la fel in valoare de 9000 de lei de la CEC Bank.Pina in noiembrie 2012 am achitat ratele la ambele credite care s-au cumulat intr-un singur cont si unde s-au varsat toate platile in total 27000 de lei.Din motive personale de la acea data nu am mai putut achita.Am primit din partea bancii cateva instiintari de plata dupa care nimic.In iunie 2013 am primit doua plicuri de la SC KRUK prin care imi aduceau la cunostinta ca ei au cesionat contractele de credit;lucru de care eu nu am fost instiintata de CEC.Am solicitat de la CEC contractul de cesiune dar mi-au dat raspuns ca nu pot face acest lucru aducandu-mi la cunostinta ca fata de ei nu mai am nici o datorie si imi inchid contul deoarece nu s-a mai efectuat nici o operatiune.De la KRUK am primit diverse plicuri toate fara confirmare lasate pur si simplu in cutia postala cu anumite sume de plata care variau de la luna la alta.Intii au crescut erau cam 17000 de lei la primul credit si 5000 de lei la al doilea....a urmat o perioada lunga de pauza in care am primit o instiintare in luna noiembrie 2015 ca mai am am de achitat 1500 de lei si daca nu achit va trimite dosarul catre un executor judecatoresc.Nu am semnat niciodata nici un fel de angajament de plata cu cei de la KRUK si nici nu am achitat nimic.Astazi 7 decembrie am primit un plic de la un executor judecatoresc care mi-a trimis instiintare si somatie de asemenea o copie dupa primul contact de credit cel din 2008 investit cu formula executorie de catre o judecatorie din Bucuresti din luna august 2015 pentru intreaga suma de credit adica 24000 de lei compusa din cheltuieli de executare silita si credit restant si sunt chemata la sediul acestei institutii.In toate foile pe care le-am primit cererea de executare silita a fost formulata de SC KRUK in baza contractului de credit incheiat cu CEC-ul?!Cum am mentionat mai sus nu am avut cunostinta de cesiune si nici nu am semnat vreun act in acest fel.Intrebarea mea este ce ar trebui sa fac in acest punct cand executorul imi cere din nou intreaga suma....Sa merg la sediul lor ?Nu a intervenit tremenul de prescriptie conform legii?Multumesc