avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate Velinca

Activitate Velinca

Sa nu ma repet... nu au fost certuri si nici macar neintelegeri cu fostul ginere nici macar in timpul divortului, nici dupa.. De fapt , si acum caut cai de intalnire cu nepotul mai ferme dar nu dure sau scandaloase .Nadajduiesc sa mi ajute bunul Dumnezeu ! multe multumiri pentru sfaturi si ganduri bune !
Multumesc pentru sfaturi . Ma straduiesc mult sa am rabdare si fac chiar la varsta mea consiliere psihologica, m am apropiat de Dumnezeu mai mult dar greul... e greu si mai ales de neinteles mie mi se pare ireal ! Doua familii de intelectuali, fara barfe de nici un fel timp de 18 ani, ne sprijineam cu cuscrii, nici acum nu sunt barfe sau certuri doar TACERE !Poate ar trebui sa i multumesc lui Dumnezeu si pentru atat ! Multumiri Dvs pentru sfaturi ...
multumesc pentru raspuns ! Nu putem vorbi cu copilul la telefon, cand sunam este redirectionat catre tatal lui , daca ma exprim corect ...Un executor judecatoresc poate pune in aplicare sentinta prin ai pune in vedere tatalui ? Oricum pe copil nu as vrea sa il expun la nici o confruntare cu autoritatile... mai bine astept...
Tatal ne a dus cu vorba si ne a tinut departe de copil si ne dadea vesti despre el dar mereu spunea ca e nevoie de timp si ca legatura cu bunicii e dureroasa pentru copil .
Parerea tatalui e ca trecutul e un capitol inchis !!! Oare poate fi si pentru copil un capitol inchis atat de brusc !? Copilul si noi, bunicii nu avem nicio vina...
Da, din pacate problema cum o cunoaste nepotelul este mama lui, fiica mea !
dovada ca eu cer ore de vizita si ea nu il vede ! Partea de vina a tatalui nu i se poate explica acum copilului si asa este foarte afectat de divort.Nu a fost consiliat nu a fost lasat sa vorbeasca cu nimeni despre ce se intampla tocmai ca sa ramana asa ... mama e de vina..
Oare nu se va putea merge cu un executor judecatoresc la ora stabilita sa i se ceara tatalui sa fie prezent impreuna cu copilul?
buna ziua,
Am casigat in instanta dreptul de vizitatare a minorului care are 14 ani trecuti .
Nu stiu exact ce presupune acest drept si cum o sa il exercit pentru ca nepotelul refuza sa ne vada ! De la o familie absolut normala am intrat parca intr un film !
Nepotelul a fost crescut in aceasi casa cu noi, dus la scoala, activitati, dormit la noi, in luna decembrie anul trecut inca ne vizita .Din martie 2015 in timpul partajului de bunuri intre cei doi soti sunt certuri, copilul locuieste la tatal si de atunci tatal se da victima ca toate problemele lui vin din partea mamei si familiei ei si nu vreau sa fac alte scenarii ce poate sa i spuna de nu vrea copilul sa ne vada ! Eu as dori doar sa ma intalnesc cu copilul chiar in prezenta tatalui ,mentionez ca neintelegerile cu fostul ginere NU sunt ca urmare a divortului ,in timpul divortului ne a vizitat si ginerele si nepotelul, problema fostului ginere este PARTAJUL pe care noi bunicii chiar nu avem cum sa l influentam, bunurile sunt dobandite de cei doi ..Nu are rost sa scriu povesti dar copilul a fost foarte, foarte atasat de noi , bunicii .Consider ca e nevoie de a avea o sansa de a sta cu el cate putin ca sa l asiguram ca dragostea noastra pentru el e neschimbata .Nu divorteaza nepotii de bunici !