avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Activitate constantinus

Activitate constantinus

Buna ziua!
Am vizitat Sighisoara in luna octombrie 2015 si m-am cazat la o pensiune vis-s-vis de un hotel parcand autoturismul in parcarea marcata din fata hotelului.
Acum am primit o somatie (amenintare) de la politia locala solicitandu-mi sa le comunic datele persoanei care a condus masina acolo intrucat ,,masina a circulat pe sector de drum cu acces interzis/oprirea si stationarea in alte locuri decat cele special amenajate in acest scop”.
Se mai precizeaza faptul ca ,,neprezentarea (comunicarea datelor solicitate, ori comunicarea eronata a acestora) constituie contraventie prevazuta si sanctionata de art. 2 pct. 31 din Legea 61/1991 cu amenda intre 100-500 lei.
Precizez ca denumirea strazii din somatie este cea din fata hotelului/pensiunii.
Totul este ok dar am 2 nelamuriri:
1. Pentru a putea transporta bagajele la locul de cazare nu aveam dreptul la acces? Din cate imi aduc aminte intradevar era un indicator cu acces interzis dar mai era aplicata si o tablita aditionala pe care nu mai stiu ce scrie dar cred ca ,,Cu exceptia ... (ceva).
Este posibil sa fie interzis accesul pe strada unde se afla un hotel? Parcarea ce era marcata pe carosabil cu delimitarea locurilor de parcare (nu mai stiu daca era indicator ,,Parcare”) poate fi considerata oprire/stationare interzisa?
2.Amenitarea cu Legea 61/1991 privind ordinea si linistea publica poate fi aplicata si in cazul faptelor rutiere? Stiu ca este vorba despre neprezentarea la data si ora stabilita de organul de mentinere a ordinii publice si nu se face referire la comunicarea sau necomunicarea unor date.
Din cate stiu eu (dar s-ar putea sa gresesc) in codul rutier este prevazuta sanciune privind neprezentarea si necomunicarea datelor solicitate.
V-as ruga respectuos sa-mi spuneti ce sa fac. Sa comunic acestora cele de mai sus nu cred ca este o solutie. Sa astept sanctiunea si sa o atac in instanta?
Va multumesc!