avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1785 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdan_Escu

Activitate Bogdan_Escu

Răspuns la discuția Pod la mansarda
De podit, ar fi cazul... dar fiind un bloc nou, mai greu cu adunarile.
Sunt locatari care nici macar nu s-au mutat in apartamente. Altii probabil stau in chirie si n-au niciun interes... la fel si cei de la etajele inferioare.
Răspuns la discuția Pod la mansarda
Va multumesc pentru raspunsuri si la randu-mi incerc sa raspund pe rand.

@GermanAlex
Nu modul de compartimentare este problema deoarece este un pod clasic. Intrarea se face prin casa liftului care este inchisa cu o usa, insa aceasta nu ofera nicio siguranta. De asemenea nici zgomotele produse de vecinii de palier nu sunt deranjante. Fie sunt toti simtiti, fie izolatia fonica este buna.
Atasez o poza cu podul in cauza sa va faceti o idee despre ce vorbesc.

@ynocentta
Poate am fost inteles gresit… nu locuiesc intr-un bloc vechi la care s-a adaugat un etaj de mansarde, ci intr-un bloc nou construit, etajul de mansarde facand parte de la inceput din proiectul cladirii.

Si chiar daca ma repet, mentionez ca eu vreau sa imi izolez pe cheltuiala proprie tavanul cu vata minerala si sa pun pardoseala din placi osb. Ca prin acest lucru gandisem si o boxa (un cub de 2m), nu mai conteaza. Chiar o sa renunt la aceasta idee.

@mottofreee
De ce 101 autorizatii? Pentru o pardoseala in pod si eventualitatea in care as fi facut o cutie de depozitare? Nu as fi depozitat mare lucru acolo. Si fara gandul de a creste valoarea apartamentului.
Referitor la structura podului, este evident din poza ca puteam face asa ceva cu acces prin tavanul meu.


Intrebarile mele raman aceleasi:
Pot solicita acest lucru Asociatiei de Proprietari? Sau direct dezvoltatorului?
Pot fi refuzat de catre acestia? (ma refer strict la izolatie si pardoseala)
Am nevoie de acordul vecinilor de palier (normal, toti sunt in aceesi situatie cu mine), sau tuturor locatarilor din bloc?

Va multumesc!


[url=[ link extern ] ]

[ link extern ] /
Răspuns la discuția Pod la mansarda
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.

In cazul acesta, ar fi indicat sa vorbesc direct cu dezvoltatorul in privinta acordarii dreptului asupra suprafetei din pod de deasupra apartamentului meu, sau acesta deja nu mai are nicio treaba cu imobilul si trebuie solicitare catre asociatia de proprietari?

Cum am mentionat si in mesajul initial, toate apartamentele de la mansarda, inclusiv holul blocului de la mansarda, au plafonul din rigips acoperit in pod doar printr-un strat de vata minerala pentru izolatie termica.
Eu am urcat in pod, acesta avand usa de acces pe la casa liftului si pot merge dintr-o parte in alta a podului pe deasupra tuturor apartamentelor de la mansarda, doar pe niste capriori de sustinere.
Tinand cont ca podul nu are pardoseala, in orice moment, oricine poate intra in oricare apartament doar print-o lovitura mai puternica. Tavanul nu este structura de rezistenta in acest caz.

Dorinta mea de a face aceasta boxa a venit de la faptul ca, pe cheltuiala proprie as vrea sa imbunatatesc acea izolatie din vata minerala si sa pun pardoaseala podului deasupra apartamentului meu, acest lucru oferindu-mi un plus de siguranta.

Pot solicita asociatie de proprietari acest lucru? Sau dezvoltatorului?

Mentionez ca in contractul de vanzare - cumparare sau alt act aferent, nu este mentionat faptul ca tavanul meu este doar din rigips.
Nu vreau sa acuz acest lucru, insa vreau permisiunea sa fac ceva pe cheltuiala proprie pentru confortul si siguranta mea.

Pot folosi acest lucru ca un avantaj in favoarea mea?

Multumesc!
Discuție Pod la mansarda
Buna ziua,

Am cumparat recent un apartament situat la mansarda unui bloc, (p+6+m) dintr-un cartier rezidential nou.
Deasupra palierului de mansarde (14 la numar) este pod clasic de inaltime mica, cu acces pe la casa liftului.
Toate apartamentele de la mansarda, inclusiv holul blocului, au tavanul din rigips si in pod nu este nicio pardoseala.

Intrebarea este daca pot sparge in tavanul uneia dintre camere o gura de acces spre pod, urmand sa imi fac o boxa deasupra apartamentului fara intentia de a fi locuita, ci doar cu scop de depozitare?

Am voie? Depind de acordul vecinilor de pe palier sau din tot blocul?
A cui este suprafata de pod aflata deasupra apartamentului meu?
Ma gandesc ca podul nu este spatiu comun stric necesar folosirii blocului asa cum sunt holurile si scara de acces in imobil. Si nici nu apare pe undeva ca fiind spatiu comun al blocului.

Multumesc!