avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 464 soluții astăzi
Forum Activitate alina01989

Activitate alina01989

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati si pe mine int-ro problema asemanatoare.
Va scriu in numele mamei:
" In certificatul meu de nastere, mama mea are PRENUMELE gresit (Constanta in loc de Victoria).
Avand in vedere ca vreau urgent sa rezolv aceasta problema, va rog sa indrumati unde trebuie sa merg prima data, cu ce acte si daca mama trebuie sa fie prezenta.
Mai mentionez ca sunt nascuta intr-o cumuna mica a judetului, asta inseamna ca trebuie sa merg acolo unde mi s-a eliberat certificatul cand m-am nascut? Adica la rpimaria comunei? sau unde?
Va rog sa-mi spuneti pas cu pas ce trebuie facut."
Multumesc
Răspuns la discuția CREDIT CHF
Si eu as dori un ajutor in acest sens!
Platesc dublul ratei de la inceput!
Tot la banc post avem si noi creditul.
Răspuns la discuția Somatie pentru credit din 2007
au dreptul cei de la firma de recuperari sa ne actioneze in instanta in cazul asta? sau sa caute sa ne puna propriri pe salarii? sau care sunt sansele sa ne trezim cu executorii pe cap?
Răspuns la discuția Somatie pentru credit din 2007
exact asa scrie pe somatie, ca undeva in 2009 bcr a incheiat contract cu cei de la kruk.
pana atunci si de atunci pana acum......nu am primit nici o somatie! nimeni nu ne-a dat in judecata.

Răspuns la discuția Somatie pentru credit din 2007
multumesc pentru sfat, eu asa am sa fac, dar ceva imi spune ca ei nu vor oprii aici.
Vor continua, si cu toate astea eu trebuie sa fiu foarte sigura ca implinesc conditiile de prescriptie, ca sa pot sta linistita.

Răspuns la discuția Somatie pentru credit din 2007
Hartia pe care am primit-o este doar o notificare - somatie. Nu are titlu judecatoresc.
Răspuns la discuția Somatie pentru credit din 2007
Nu am mentionat ca acel credit nu este ipotecat cu nimic. Este un credit de nevoi personale (cen 3 salarii ) pe cardul de salariu. (firma la care era angajat atunci nu mai exista)

Scrisoarea de la Kruk a sosit cu confirmare, dar pentru ca noi nu eram acasa, s-a gasit o vecina "binevoitoare" care a semnat ea de primire :(

Cu toate astea ne este frica daca pot face propire pe salariu sau pot pune sechestru pe bunurile de pe numele lui cumva.
Buna ziua. Va rog sa ma jutati cu un sfat.
Am nevoie de avocat sau nu?

povestea mea:
sotul meu a facut un credit la BCR in anul 2007 in val de aprox 12000lei.
el nu a respectat acest contrat - neachitand nici macar o rata. Pana astazi (2016) nu am primit niciodata nici o somatie sau scrisoare de la BCR; in schimb am primit acum o somatie de la kruk, precum ca contractul de la bcr a fost preluat de ei si ca trebuie sa achitam val. contractului plus suma de aprox 9000lei reprez. dobanda.
din contractul de la bcr reiese ca acestia trebuiau sa anunte cesionarea contratului catre kruk la momentul respectiv - dar acestia nu au facut-o.
(Poate daca o faceau atunci - rezolvam cumva cu banca - dar kruk din cate am inteles apeleaza repede la excutare silita - cu propire pe salarii sau chiar pe propietati)

intrebare din nou: am vreo sansa cu ajutorul vreunui avocat macar sa mai scad valoarea dobanzii, care este acum aproape cat val. creditului?
sau ce sa fac?

mai spuneti-mi va rog care sunt conditiile de prescriere?
daca banca nu mi-a trimis absolut nici o somatie atatia ani... se mai poate prescrie datoria?
daca da, ce trebuie sa fac?