avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate costel20

Activitate costel20

buna ziua,detin un imobil construit in 2008 P+M,construit in baza unei autorizatii de constructii eliberata de primarie pentru constructie sediu administrativ,Initial am depus actele pentru solicitarea autorizatiei in vederea construiri unei cladiri rezidentiale(locuinta) ,solicitare care mi-a fost respinsa de catre primarie pe motiv ca zona respectiva este UTR 22(ZONA DESTINATA CONSTRUCTIEI DE SEDII FIRMA SI SPATII DE PRODUCTIE) cu toate ca in zona este un cartier rezidential constrit dupa 90 cat si case construita inainte de 90 pe aceeas strada pe care este situat imobilul .Ca urmare a refuzuliu eliberari autorizatiei de constructie pentru construirea unei locuinte mi sa sugerat sa solicit autorizatie de constructie pentru construire sediu administrativ .Constructia se afla pe un teren de 501mp si este de 100mp pentru care plateam un impozit de circa 500lei ,acum conform modificarilor impozitul este 5500 lei.Mentionez ca nu am nici o societate comerciala(nu am avut niciodata) nu am inchiriat spatiul nici unei firme ,imobilul este detinut de persoana fizica ,toate contractele de utilitati sunt pe persoana fizica .Ma aflu in aceasta situatie datorita faprului ca autorizatia de constructie este pentru sediu administrativ. Unde trebuie sa ma adresesz :((Multumesc

si imobilul nu a fost inchiriat nici unei firme si nu a servit ca sediu de firma. Ma aflu in situatia asta datorita faptului ca pentru a construi autorizatia de constructie a fost eliberata pentru sediu administrativ .Unde trebuie sa ma adresez