avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate Debitor22

Activitate Debitor22

Răspuns la discuția Despre perimare si prescriptie
Mentionez ca ultima rata achitata a fost in octombrie 2011 iar in 2012 octombrie am primit comunicare de la executorii judecatoresti sa achit suma integral.De atunci si pana acum,ianuarie 2015 nu am mai primit niciun fel de somatie ,nici telefon,nici sms. Termenul de prescriptie se calculeaza de la data cand am achitat ultima rata pana la prima somatie de executare silita(cea din octombrie 2012) sau de la ultima rata pana cand au actionat si mi-au poprit salariul( ianuarie 2015)

Rog un raspuns daca am vreo sansa cu contestatie la executare invocand perimarea sau prescriptia.Multumesc mult
Răspuns la discuția Despre perimare si prescriptie
Multumesc mult pentru raspuns! Am nevoie de un avocat pentru a face contestatie ? Pot gasi undeva ajutor cu privire la redactarea contestatiei ? Va multumesc mult pentru raspuns
Buna ziua. In anul 2010 am reusit sa obtin o descoperire pe cardul de salariu de aproximativ 3 salarii,respectiv 3000 de lei.Pentru cateva luni am platit dobanda aferenta fara sa acopar datoria apoi am fost disponibilizat de la locul de munca.Au urmat scrisori si somatii pana cand m-am reangajat si am ajuns la un acord cu banca sa platesc lunar suma de 400 de lei.Dupa alte 6 luni am ramas din nou fara loc de munca ,mai exact in ianuarie 2012. In 2012 luna octombrie am primit o scrisoare de la o firma de executori judecatoresti prin care ma somau sa platesc integral suma de 4500 de lei in 5 zile lucratoare ,altfel vor dispune executarea silitita a bunurilor mobile si imobile.
De atunci si pana in data de astazi nu am mai primit niciun fel de scrisoare,somatie in cutia postala a adresei din buletin si nici la o alta adresa sau pe numarul de telefon.In tot acest timp nu am mai avut niciun venit pana in luna decembrie 2015 cand m-am angajat.Astazi am primit o instiintare de la aceeasi firma de executori judecatoresti cum ca mi s-a pus poprire 1/3 din salariul net.

Pe scurt..as vrea sa stiu daca se poate aplica in acest caz legea cu perimarea sau prescriptia(sau amandoua) si daca sunt cu adevarat sanse reale ..
In speranta ca voi primi un raspuns,va multumesc mult!